24 sierpnia polscy kardiolodzy i kardiochirurdzy rozpoczęli wyjątkową podróż. Grupa dziewięćdziesięciu lekarzy wypłynęła w „Rejs Serca” z portu gdyńskiego na kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Amsterdamie. Polacy będą mieli okazję do podziękowania swoim niderlandzkim kolegom po fachu za pomoc, której Holendrzy udzielili w latach 80. chorym na serce dzieciom z Polski.
W latach 1983-1990, w ramach programu „Poolse Hartpatientjes Naar Nederland”, w Uniwersyteckim Szpitalu im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie, operacji poddanych zostało ponad 400 polskich dzieci, których leczenie nie było możliwe w Polsce. Rodziny dzieci nie poniosły żadnych kosztów, program finansowany był ze środków pochodzących ze zbiórki zorganizowanej m.in. przez Szpital Uniwersytecki w Utrechcie we współpracy z warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka i Instytutem Kardiologii. Program prócz operacji dzieci objął także szkolenia polskich lekarzy i pielęgniarek.
Strona polska zaplanowała uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych holenderskim lekarzom, bezpośrednio zaangażowanym w akcję z lat 80. Odznaczenia wręczy ambasador Polski w Holandii, Jan Borkowski, a uhonorowani zostaną nimi dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie w latach 1973-1992 prof. Walter Stoop, lider zespołu operującego polskie dzieci prof. Francois Hitchcock oraz specjalistka intensywnej terapii i anestezjologii dr med. Marianne Karelse-Nijsen.