1
Najwięcej chorych odnotowano w kręgach szkół reformatorskich w okolicach Land van Heusden i Altena, Bommelerwaard oraz Alblasserwaard. Kilku pacjentów z odrą zgłosiło się również w Zelandii, Groene Hart i Utrechtse Heuvelrug.
RIVM ostrzega, że choroba będzie się dalej rozprzestrzeniać, zwłaszcza, że wyznawcy Reformowanych Kościołów, ze względu na wierzenia religijne, nie zostali przeciwko niej zaszczepieni. Jednak większość mieszkańców Holandii jest odporna na wirus odry dzięki szczepieniu, lub już kiedyś przebytej chorobie.
W ubiegłych latach pojawiło się kilka ognisk odry w Europie, między innymi w Walii, Anglii i Francji. W Holandii ostatnia epidemia odry miała miejsce w 1999 i 2000 roku i tak jak i tym razem była umiejscowiona w okolicach zamieszkiwanych przez gereformeerden.
Odrę powoduje wirus. Zakażenie następuje drogą kropelkową, dlatego należy unikać osób kaszlących i kichających. Odra jest chorobą wysoce zakaźną. Chore dziecko może bardzo szybko zarazić dziesięć innych. Najczęstsze objawy odry to wysoka gorączka, katar, plamy nieznanego pochodzenia i przekrwione, zaczerwienione oczy. W skrajnych przypadkach odra może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych a nawet śmierci, jednak takie zdarzenia miały miejsce póki co tylko w krajach zachodnich.
To może Cię zainteresować
17-06-2013 14:21