Wczoraj Albert w specjalnym orędziu do narodu apelował "o obronę jedności zróżnicowanego językowo kraju". Chwalił politykę kompromisu, dzięki której - jego zdaniem - Belgia nie uległa siłom separatyzmu, pomimo rosnących podziałów między sześcioma milionami mówiących po niderlandzku Flamandów na północy kraju, a 4,5-milionową społecznością francuskojęzycznych Walonów na południu. Król odgrywał rolę mediatora w czasie wynikających z tego podziału kryzysów rządowych w Belgii.
Albert II wstąpił na tron w 1993 roku po śmierci swego bezdzietnego brata, króla Baldwina. W 1959 roku poślubił włoską księżniczkę Paolę; para ma troje dzieci.
Rola monarchy jest dość ograniczona i sprowadza się do kwestii głównie ceremonialnych, ale Albert II pełnił ważną misję mediatora w czasie kryzysu politycznego w latach 2010-2011. Pogłoski o abdykacji krążyły już od pewnego czasu, ale uniemożliwić ją miało zaangażowanie Alberta w rozwiązanie kryzysu rządowego. Powodem abdykacji jest zaawansowany wiek i stan zdrowia.
W 1999 roku media doniosły, że Albert II ma czwarte dziecko - córkę ze związku pozamałżeńskiego. W połowie czerwca tego roku 45-letnia Delphine Boel zażądała oficjalnego uznania przez ojca; rozprawa miała się odbyć pod koniec czerwca, ale została przełożona na jesień.
źródło: standaard.be
To może Cię zainteresować