„Dziewczyna z perłą” pod lupą – naukowcy chcą odkryć, co skrywa najsłynniejszy obraz Vermeera
Obraz „Het Meisje met de Parel” pędzla Johannesa Vermeera Flickr.com/Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)/Renaud Camus
Dziewczyna pełna tajemnic
„Mamy nadzieję znaleźć odpowiedzi na cały wachlarz pytań” – powiedziała w rozmowie z Volkskrant Abbie Vandivere, lider międzynarodowego zespołu badawczego i konserwującego obrazy w Mauritshuis.
„Jak wyglądają początkowe warstwy obrazu? Z których części świata pochodzą pigmenty, których używał Vermeer, malując dzieło? Jak udało mu się położyć transparentne warstwy niebieskiej farby na jasnoniebieskiej warstwie podstawowej na turbanie „Dziewczyny z perłą”?
Jednym z głównych zagadnień, któremu chcą przyjrzeć się badacze, jest proces starzenia się dzieła.
Nie będziemy dotykać samego obrazu, ale przeprowadzimy jego pełen skan, patrząc na teksturę, połysk, kolor i przezroczyste warstwy, milimetr po milimetrze.
W świetle reflektorów
Ostatnie badania nad obrazem, nie tak dokładnie, przeprowadzono w 1994 roku przy okazji jego renowacji.
„Dziewczyna z perłą” to obraz autorstwa niderlandzkiego mistrza Johannesa Vermeera, który powstał około roku 1664. Dzieło to nazywane jest często „Mona Lisą północy”. Nie wiadomo, kim jest sportretowana dziewczyna, ani kto portret ten zamówił. Jest on jednym z niewielu przedstawień tego typu w dorobku mistrza. Od lat obraz zachwyca i inspiruje.
Tracy Chevalier jest autorką powieści o tym samym tytule, której główną bohaterką jest Griet, służąca w domu Vermeerów. Dziewczyna zawiązuje przyjaźń z malarzem i później staje się modelką jego najsłynniejszego dzieła. Książka została zekranizowana w 2003 roku. W rolę Griet wcieliła się Scarlett Johannson, a Vermeera zagrał Colin Firth.
To może Cię zainteresować