Wielki amsterdamski eksperyment: betonowe osiedle
Betondorp, Amsterdam Wikimedia CommonsDoor Vincent Steenberg - Eigen werk/ CC BY-SA 3.0
Eksperyment
Mimo to osiedle w niczym nie przypomina szarego, smutnego blokowiska i jest ciekawym przykładem niderlandzkich eksperymentów z architekturą z początku XX wieku, jak na przykład futurystyczne Bolwoningen w Den Bosch czy Radio Kootwijk w pobliżu Veluwe.
Nie tylko władze Amsterdamu postanowiły wykorzystać beton jako materiał budowlany. Pierwsze takie osiedle w Niderlandach powstało w Rotterdamie: Bloemhof (kwiecisty dziedziniec). Miało ono pomieścić licznych imigrantów zarobkowych, przybywających do miasta. Obecnie 70 procent jego mieszkańców to osoby innej narodowości niż niderlandzka.
Corocznie odnotowuje się tam wiele problemów związanych z przestępczością.
Betonowa wioska
Osiedle wznoszono w latach 1923-1925 na polderze Watergraafsmeer, we wschodniej części Amsterdamu. Centralnym elementem Betondorp jest plac, przy którym zbiegają się wszystkie główne ulice.
Budynki mieszkalne Betondorp w niczym nie przypominają naszych rodzimych blokowisk. Niskie, głównie jednopiętrowe budynki o płaskich dachach zostały zaprojektowane w stylu oszczędnego art deco, zwiastując nadchodzący wielkimi krokami modernizm.
W przeciwieństwie do Rotterdamu mieszkańcami betonowego osiedla byli urzędnicy państwowi oraz osoby wykształcone. O tym, kto otrzyma mieszkanie, decydowano także w drodze rekomendacji i głosowania.
Pod koniec lat 80. XX wieku Betondorp przeszła renowację. Budynki, które od czasu ich powstania przeszły różne architektoniczne modyfikacje, przywrócono do ich pierwotnego stanu. Mieszkania na tym osiedlu mają swoich zwolenników i są chętnie kupowane oraz wynajmowane.
To może Cię zainteresować