Urk – wyspa na lądzie, gdzie dzieci rodzą się w skale
Urk ma za sobą niezwykła historię. fotolia.com/ fot. Pieter Beens/ royalty free
Od wyspy w stały ląd
W pierwszej połowie XX wieku, w związku z wielką budową Afsluitdijk, wyspa, na której leżało Urk, została połączona z lądem i włączona od wschodu z Polderem Północno-Wschodnim. Ogromna zapora zmieniła na zawsze życie mieszkańców miasteczka. Po odcięciu od Morza Północnego nie mogli oni parać się już przekazywanym z dziada pradziada zajęciem.
Afsluitdijk to ogromna zapora wodna o długości 32 kilometrów, wybudowana w latach 1927-1932. Oddziela ona IJsselmeer od Morza Północnego i jej przeznaczeniem jest odseparowanie dawnej, dziś osuszonej, zatoki Zuiderzee od wód morskich. W ten sposób Holendrzy stworzyli nowe żyzne tereny zwane polderami i w sprytny sposób po raz kolejny powiększyli powierzchnię swego kraju, wydzierając ją wodzie w bardzo holenderskim stylu.
Taki tryb życia doprowadził przez kolejne pokolenia do powstania urkowskiej odmiany języka niderlandzkiego, nazywanego het Urkers. Dialekt ten jest na tyle nietypowy i tak bardzo różni się od okolicznych wariacji języka, że od końca XIX wieku jest ulubionym przedmiotem badań wielu naukowców.
Długie życie w odosobnieniu miało także wpływ na geny wyspiarzy. Ponieważ łączyli się oni w pary między sobą, rzadko dopuszczając do społeczności kogoś z zewnątrz, rdzenni mieszkańcy posiadają wiele wspólnych cech dziedzicznych, a ryzyko wystąpienia u nich chorób genetycznych jest dużo wyższe niż w reszcie kraju.
W 2016 na plaży Urk odbywały się zdjęcia do wielkiego hitu Christophera Nolana, „Dunkierka”.
Skąd się biorą dzieci w Urk?
Lecący z Egiptu bocian przynosi nowego domownika i składa go w skale nazywanej Ommelebommelestien, leżącej jakieś 30 metrów od brzegu. Gdy przychodzi czas na przybycie dziecka do domu, ojciec wraz z położną biorą łódkę i wybierają się na wyspę Schokland po specjalny kluczyk. Następnie płyną do Ommelebommelestien, gdzie znaleźć muszą znajdujące się pod wodą drzwiczki. Aby zabrać dziecko ze skały, należy jeszcze uiścić opłatę – złotego guldena za dziewczynkę i dwa za chłopca.
Współcześnie, jeśli mieszkaniec Urk zapyta nas, czy byliśmy na Schokland, będzie to znaczyło, że pyta o to, czy mamy już dzieci.
Co zobaczyć w Urk?
Domki rybaków – charakterystyczna, dziewiętnastowieczna zabudowa Urk to drewniano-kamienne domki o spadzistych dachach, malowane na ciemną zieleń.
Raadhuis – pochodzący z początku ubiegłego wieku budynek posiada charakterystyczną wieżę zegarową. Współcześnie służy on jako muzeum, w którym można dowiedzieć się czegoś więcej o historii Urk.
Vissersmonument – czyli pomnik rybołówstwa, który zobaczyć można na promenadzie Urk. Jego oficjalnego odsłonięcia dokonała w 1968 roku królowa Juliana. Został on ufundowany przez mieszkańców Urk na pamiątkę rzemiosła, które przez setki lat pozwalało im na życie w dostatku. Wokół pomnika znajdują się 34 marmurowe tabliczki z imionami 368 osób, które straciły życie na morzu.
To może Cię zainteresować