Rozwód w Holandii – jak prawnie zakończyć małżeństwo?
ROzwód w obcym kraju może być bardzo stresującym doświadczeniem. fotolia.com/ fot. Photographee.eu/ royalty free
Związki w Holandii
Jeśli nie chcemy brać w Holandii ślubu, możemy zawrzeć rejestrowany związek partnerski, czyli geregistreerd partnerschap. Kolejnym stopniem – wciąż oficjalnym, jednak mniej wiążącym, jest partnerstwo domowe, wettelijke samenwonen, polegające na współdzieleniu mieszkania. Jeśli nawet taki układ partnerom nie odpowiada, zawsze mogą podpisać tzw. samenlevingscontract, umowę zawierającą wszystko to, do czego w związku zobowiązują się obie strony.
Przez to, że Holandia posiada tak wiele odmian rejestracji partnerstwa, wizja rozstania może kojarzyć nam się z toną papierkowej roboty, tłumami urzędników i nigdy niekończącym się chodzeniem od okienka do okienka. Na szczęście państwo zdaje sobie sprawę z tego, jak bolesny jest to proces i stara się go swoim obywatelom jak najbardziej ułatwić.
Na stronie Rijksoverheid, po wypełnieniu składającej się z kilku prostych kroków ankiety, dowiemy się tego, co powinniśmy w przypadku rozstania w Holandii wiedzieć, w zależności od tego, w jakiej sytuacji się znajdujemy.
W Holandii rozwodu udzielić może sąd rejonowy.
Warunki rozwodu
Jakie warunki powinniśmy spełniać, aby w ogóle móc się w Holandii o rozwód ubiegać? Nie są one skomplikowane i nierealne: jedna ze stron musi być mieszkańcem Holandii i obie powinny posiadać ważne dokumenty:
– dowód tożsamości lub paszport;
– potwierdzenie zameldowania;
– intercyza (jeśli taką zawarliśmy);
– oświadczenie o zarobkach, oszczędnościach i posiadanych nieruchomościach.
Ile kosztuje rozwód?
Opłaty sądowe, wynagrodzenie prawników, opłaty mediacyjne (jeśli są potrzebne) oraz ewentualne, ustalone przez sąd opłaty dla ex-partnera, który po rozwodzie nie będzie w stanie utrzymać się sam, to koszty, na które powinniśmy być przygotowani.
Już po – o czym jeszcze pamiętać?
To może Cię zainteresować