Haga, 19 lipca 2019: Rodzina królewska pozuje w ogrodzie Pałacu Huis ten Bosch na doroczną sesję zdjęciową.
© RVD / Wesley de Wit
Jak na królewskie życie przystało Willem-Alexander razem z rodziną spędza swój czas głównie w pałacowych wnętrzach. Budowle są wiekowe i wiąże się z nimi wiele ciekawych historii, ale największe wrażenie robi to, jak wyglądają. Okazuje się, że lokalizacji ściśle połączonych z funkcją króla jest całkiem sporo. Warto poznać zatem najważniejsze z nich.
Państwowe rezydencje
Pałace, które oficjalnie nie są własnością monarchy, a państwa, są głównymi siedzibami rodziny królewskiej. Aktualnie urzędujący Willem-Alexander spędza w nich najwięcej czasu i to właśnie tam pracuje, przyjmuje oficjalne wizyty, a także po prostu wiedzie codzienne życie.
Pałac Noordeinde w Hadze
Historia powstania tego miejsca sięga 1512 roku, kiedy to zarządca Stanów Generalnych Niderlandów zlecił przebudowę średniowiecznej zagrody w rezydencję. Przez lata budynek zmieniał się, aż w końcu ewoluował w pałac i trafił w ręce rodziny królewskiej.
Pałac królewski w Hadze.
Źródło: Adobe Stock/licencja podstawowa
W XX wieku pałac Noordeinde był coraz częściej wykorzystywany jako biuro aktualnie urzędującego monarchy. Uznano, że jest to dobre miejsce do podejmowania ważnych dla państwa decyzji, więc pozostało tak aż do dziś. To także z tego miejsca Willem-Alexander wygłasza coroczną przemowę balkonową do obywateli z okazji święta Prinsjesdag.
Co roku król umożliwia obywatelom zwiedzanie Noordeinde. Przy okazji wizyty można zobaczyć nie tylko bogate wnętrza pałacu, ale także odwiedzić stajnie z zabytkowymi karocami.
Pałac Huis ten Bosch w Hadze
Król potrzebuje pałacu, by podejmować ważne decyzje, ale musi mieć także miejsce, w którym wiedzie swoje codzienne życie. Tę funkcję sprawuje właśnie Huis ten Bosch w Hadze. Budynek powstał w połowie XVII wieku, a w przeszłości mieszkał tam nawet sam Napoleon Bonaparte!
Haga, 19 lipca 2019: Rodzina królewska pozuje w ogrodzie Pałacu Huis ten Bosch na doroczną sesję zdjęciową.
Źródło: © RVD / Wesley de Wit
Huis ten Bosch to jedna z najbardziej imponujących wizualnie rezydencji w Niderlandach. Zbudowana w stylu barokowym, na wzór włoskich pałaców, jest zwieńczona kopułą i posiada aż trzy kondygnacje. Wrażenie robią także wnętrza budynku. Bogate zdobienia ścienne, obrazy, drogocenne meble… wszystko to tłumaczy, dlaczego król mieszka właśnie w tym miejscu!
Pałac królewski w Amsterdamie
Ten budynek zna chyba każdy. Choć król nie spędza w nim zbyt wiele czasu, to pałac odgrywa rolę reprezentacyjną i jest jednym z najważniejszych symboli Amsterdamu. Jego klasyczna budowa z barokowymi dekoracjami zdobi centrum miasta już od setek lat.
Pałac w Amsterdamie.
Źródło: Adobe Stock/licencja podstawowa
Pałac królewski w Amsterdamie wybudowano w 1665 roku. Do 1808 pełnił on funkcję ratusza, a później był miejscem organizacji najważniejszych królewskich ceremonii. To właśnie tam 30 kwietnia 2013 roku odbyła się koronacja Willema-Alexandra. Obecnie część rezydencji jest wykorzystywana do organizacji wystaw.
Prywatne pałace
Rezydencje, które znajdują się w rękach rodziny królewskiej, są miejscami, w których najczęściej mieszkają odchodzący na emeryturę monarchowie. Są to także lokalizacje, w których głowa państwa spędza wakacje, albo po prostu przyjeżdża na weekend, by odetchnąć od miejskiego zgiełku.
Pałac de Horsten w Wassenaar
Rezydencja znajduje się w rękach rodziny królewskiej od 1845 roku i od zawsze charakteryzowała się bujną zielenią i sielankowym klimatem. Właśnie z tego względu było to ukochane miejsce królowej Wilhelminy. Dawna monarchini (rządząca w latach 1880-1948) uwielbiała przyjeżdżać do posiadłości i malować tam obrazy. Po jej śmierci budynek przeszedł bezpośrednio w ręce królowej Juliany.
Wassenaar, 8 lipca 2016: Królowa Maksima, Księżniczka Ariane, Księżniczka Orange, Król Willem-Aleksander i Księżniczka Alexia.
Źródło: © RVD - Patrick van Katwijk
Miłość do de Horsten przetrwała kolejne pokolenia i z miejscem związana była także królowa Beatrix, a teraz także Willem-Alexander. Pałac jest uznawany za drugi dom króla (po pałacu w Hadze), bo właśnie tam monarcha i jego rodzina spędzają dużą ilość swojego wolnego czasu.
Pałac Drakensteyn w Lage Vuursche
Ten niewielki pałac jest naprawdę niezwykły. Charakteryzuje się swoim nietypowym ośmiokątnym kształtem i otoczeniem przez fosę. Jest to prywatna lokalizacja byłej królowej Beatrix, która obecnie wiedzie tam swoje życie na emeryturze.
Beatrix kupiła zamek w 1959 roku i zamieszkała w nim już 4 lata później, po zakończeniu generalnego remontu. Opuściła budynek w chwili objęcia tronu.
Ze względu na fakt, że z pałacem nie jest szczególnie związany obecny monarcha Willem-Alexander, część obywateli zupełnie zapomniała o istnieniu budynku. Jest to jednak zabytek, którego historia sięga pierwszej połowy XVII wieku i z pewnością jest w nim coś urokliwego, co skradło serce matki króla.
Ukochane miejsce Beatrix.
Źródło: E. Dronkert/Flickr
Dawne pałace
Niektóre rezydencje, które niegdyś były zajmowane przez rodzinę królewską, obecnie mają zgoła inne przeznaczenie. Dwa wyjątkowe miejsca zapisały się w historii De Oranje, a teraz odgrywają rolę muzeów, tłumnie odwiedzanych przez obywateli.
Pałac Het Loo w Apeldoorn
Het Oude Loo powstał w XV wieku. Początkowo był siedzibą Willema III Orańskiego, który później został królem Anglii. Od 1968 roku pałac stał się własnością państwa niderlandzkiego, dzierżawioną przez Willema-Alexandra. Do 1975 roku pełnił funkcję letniej rezydencji króla, a następnie został przekształcony w muzeum. Obecnie miejsce jest uznawane za zabytek narodowy.
W połowie kwietnia rodzina królewska udostępniła pałac Het Loo uchodźcom uciekającym przed wojną w Ukrainie. W miejscu zakwaterowano około trzydzieści osób.
Będąc w Apeldoorn warto zobaczyć pałac Het Loo i jego ogrody.
Źródło: fotolia.com/ fot. VanderWolf Images/ royalty free
Pałac Soestdijk w Baarn
Historia tego miejsca sięga okresu XVII wieku. To właśnie wtedy na terenie obecnego Soestdijk powstała pierwszą posiadłość. Przez lata budynek był przekształcany, powiększany (przyczynił się do tego także Napoleon Bonaparte), aż zamienił się w prawdziwy pałac. W końcu budynek trafił w ręce niderlandzkiej rodziny królewskiej, bo w 1815 przejął go Willem II Holenderski w ramach podziękowań za zasługi w Bitwie pod Waterloo.
Pałac Soestdijk.
Źródło: Michele Ahin/Wikipedia
Od 1937 do 2004 roku pałac Soestdijk był miejscem zamieszkania królowej Juliany i jej męża. Dwa lata później miejsce przekształcono w muzeum i obecnie rezydencja jest dostępna do zwiedzania przez obywateli.