Pogoda w Holandii bywała naprawdę ekstremalna!
Adobe Stock/licencja podstawowa
Pogoda w Niderlandach bywa kapryśna. Zdarza się, że jednego dnia termometry pokazują wysoki wskaźnik, a następnego w całym kraju panuje mróz. Wydaje się, że obywatele już do tego przywykli. W historii kraju zapisały się jednak także takie zjawiska meteorologiczne, które były całkowitym zaskoczeniem dla mieszkańców. Ekstremalne warunki okazały się narodowymi rekordami i są wspominane aż po dziś dzień.
Najzimniej w Holandii
Ze względu na zmiany klimatyczne zima w Holandii z roku na rok staje się coraz lżejsza. Temperatury są coraz wyższe, a puchowe kurtki zamienia się na jesienne płaszcze. Bywały jednak lata, kiedy obywatele Niderlandów musieli mierzyć się z prawdziwymi mrozami. Według oficjalnych danych rekord najniższej temperatury w kraju padł w 1942 r. Winterswijk (Geldria). Odnotowano tam temperaturę -27,4°C, która choć nadal nie jest kryzysowa, z pewnością dała się we znaki Holendrom.
Światowy rekord dotyczący najniższej temperatury to -98°C. Wskaźnik ten odnotowano w 2018 r. w Górach Antarktycznych i potwierdzono, że jest to dolna granica temperatur, które mogą wystąpić na Ziemi.
Zima w Holandii bywa mroźna!
Źródło: fotolia.com/ fot. iPics/ royalty free
Najcieplej w Holandii
Tak, jak zmiany klimatu są widoczne w coraz to lżejszej zimie, tak podobne zjawisko widzimy w coraz gorętszych letnich miesiąca. Nie dziwi zatem fakt, że najwyższą temperaturę w Holandii odnotowano zaledwie 2 lata temu. Pomiaru dokonano 25 lipca 2019 roku w bazie lotniczej Gilze-Rijen (Brabancja Północna) i okazało się, że termometry wskazały tam 40,7°C.
Światowy rekord najwyższej temperatury to 56,7°C zmierzony 10 lipca 1913 w Furnace Creek w USA.
Najwięcej opadów deszczu w Holandii
Kraj tulipanów bardzo często kojarzy się z deszczem. Nic więc dziwnego, że holenderski rekord w tej kwestii jest dość imponujący. Największa ilość opadów, jaką odnotowano to 270 milimetrów w Weert (Limburgia). Wyjątkowo mokry dzień odnotowano w lipcu 1965 roku.
Najwięcej opadów śniegu w Holandii
Skoro temperatury w Niderlandach są coraz wyższe, to zimowe opady śniegu są także z roku na rok coraz to mniejsze. Inaczej było w XX wieku, kiedy styczeń i luty był (jak na holenderskie standardy) niezwykle mroźny. To właśnie wtedy odnotowano rekord w opadach białego puchu. W 1987 roku na wyspie Terschelling (Fryzja) znaleziono pokrywę śnieżną o wysokości 80 centymetrów.
Śnieg to prawdziwy wróg kierowców.
Źródło: Fotolia.com/Royalty-Free/scherbinator
Najwietrzniej w Holandii
Ostatnie problemy z wiatrem w Niderlandach dały się we znaki mieszkańcom. Podmuchy osiągały prędkość od 100. do 120 kilometrów na godzinę i wydawały się być skrajnie ekstremalne. Jeśli jednak pomiar ten porównamy do holenderskiego rekordu z 1948 roku, okaże się, że pogoda mogła być zdecydowanie gorsza. W połowie XX wieku 5 listopada na wyspie Vlieland (Fryzja) zarejestrowano wiatr o prędkości 202 kilometry na godzinę! Do tej pory rekord ten nie został pobity i dla bezpieczeństwa mieszkańców: lepiej, żeby tak zostało!