Poniżane kobiety z ogolonymi głowami. Jest prośba do rządu Holandii, by przeprosił byłe partnerki nazistów
Przykład złego traktowania kobiet nazistów: publiczne golenie głów i smarowanie smołą po wyzwoleniu Holandii (Amsterdam, 8 maja 1954 roku). Flickr.pl/Public domain/Nationaal Archief
Czas na przeprosiny
Organizacja niesie pomoc wnukom i krewnym osób, które w czasie drugiej wojny światowej znajdowały się po stronie okupanta lub są dziećmi żołnierzy niemieckich.
Inspiracją do napisania listu było wystąpienie premier Norwegii, Erny Solberg – 17 października w imieniu rządu głowa państwa przeprosiła Norweżki związane w czasie drugiej wojny światowej z niemieckimi wojskowymi.
Publiczne poniżanie
W około 118 wioskach i miastach organizowano publiczne formy upokarzania przedstawicielek „moffenmeiden”, np. golono im głowy. Stowarzyszenie SWH w liście stwierdza, że władze wiedziały o praktykach niezgodnych z prawami człowieka.
Przewodnicząca organizacji Cuny Holthuis-Buve uważa, że przeprosiny będą ważne szczególnie dla krewnych poniżonych po wojnie kobiet, ponieważ „sposób, w jaki były traktowane, miało traumatyczne konsekwencje nie tylko dla ich samych, ale również dla ich dzieci”.
To może Cię zainteresować