Ommen: dom cynowych żołnierzyków i były członek Związku Hanzeatyckiego
W tym tygodniu wybieramy się do niewielkiego Ommen. flickr.com/Janko Hoener/CC By 2.0
Powstanie Ommen
Dzięki pracy archeologów wiadomo, że dzisiejsze Ommen powstało w okolicach VIII wieku, a tak jak wiele innych średniowiecznych miasteczek w Holandii rozwinęło się w XII wieku, w połowie kolejnego stulecia uzyskując prawa miejskie.
Rozwój miasta
W pobliskim Eerde jeden z takich zamków w XVIII wieku został przebudowany na posiadłość w stylu holendersko-klasycznym, otoczoną przez barokowe budynki gospodarcze. Można ją podziwiać do dziś.
Hanza założona została w XII wieku w Niderlandach i z biegiem czasu zaczęły do niej dołączać kolejne miasta europejskie. W momencie swej największej świetności liczyła 160 członków, w tym między innymi Szczecin, Słupsk czy Darłowo.
Warte zobaczenia
Kościół – ten najważniejszy i najstarszy budynek w Ommen wybudowany został na naturalnym, tworzonym przez brzeg rzeki podwyższeniu i do dziś góruje nad miastem. Co prawda był kilkakrotnie przebudowywany, jednak obecny budynek stoi dokładnie w tym samym miejscu, w którym wzniesiono kilkaset lat wcześniej pierwszą drewnianą konstrukcję.
Dzwony – para dzwonów znajdująca się w kościelnej dzwonnicy, nazywanych Maria i Salvator, została odlana na początku XVI wieku przez Hendricka de Tremonia z Dordrechtu. Od setek lat obwieszczają one codziennie nadejście godziny dziewiątej wieczorem. Jest to pozostałość dawnej tradycji, kiedy to bicie dzwonów po zmierzchu oznaczało zamknięcie bram miejskich.
Nationaal Tinnen Figuren Museum – niezwykłe muzeum posiadające w swojej kolekcji ponad 100 000 cynowych figurek najróżniejszych kształtów i rozmiarów. Zobaczyć tam można średniowieczne odznaki pielgrzymów, XVIII-wieczne zabawki i klasyczne, XIX-wieczne cynowe żołnierzyki. Figurki prezentowane są pojedynczo lub jako część większych dioram i panoram.
Wiatraki – jeśli mowa o starym holenderskim miasteczku, to nie może zabraknąć w nich zabytkowych, XIX-wiecznych wiatraków! Ommen posiada ich aż 5:
– De Lelie – wciąż działający;
– Den Oordt – uruchamiany raz w tygodniu;
– De Konijnebelt;
– Vilsterse Molen – w pobliskim Vilster
– Besthmenermolen – w wiatraku tym znajduje się ekspozycja na temat zróżnicowanej panoramy Ommen i okolicznego ekosystemu.
To może Cię zainteresować