Noc Kupały już dziś, ale noc świętojańska dopiero przed nami. Czym się różnią?
Wianki to bardzo ważny element przy świętowaniu Nocy Kupały. fotolia.com/ fot. jutaphoto/ royalty free
Noc Kupały
Własny odpowiednik Nocy Kupały posiadały także ludy germańskie, celtyckie czy bałtyckie. Podkreśla to wagę i znaczenie tego święta, podczas którego najważniejsza jest płodność, miłość, urodzaj oraz oczyszczenie poprzez żywioły ognia i wody. Na polach i w lasach rozpalano ogniska, do których wrzucano zioła. Była to noc pełna magii, wróżb, tańca i radości. Młode dziewczyny plotły wianki i puszczały je z nurtem rzeki. Skoki przez ogniska oraz tańce wokół nich miały chronić przed złem, chorobą i nieszczęściem.
Ponieważ podczas Nocy Kupały świętuje się życie, płodność i miłość, można uznać je za nasz własny, słowiański odpowiednik walentynek. Przeciwnicy komercyjnego święta obchodzonego 14 lutego często wskazują na kupałę jako alternatywę.
Wigilia św. Jana
Podczas nocy świętojańskiej ludzie zbierają się, aby palić wielkie ogniska, zwane ogniami św. Jana, święci się wodę oraz lecznicze zioła. Młode dziewczyny także plotą wianki, a wokół ognisk wciąż się tańczy i śpiewa pieśni świętojańskie. Jak widać – to samo święto, tylko przebrane dla niepoznaki w chrześcijańskie szaty i symbolikę.
Midzomerfeest w Holandii
Większą rolę pełni w Holandii Sint Jansfeest – wigilia św. Jana. Co prawda nawet ta noc nie jest obchodzona hucznie, jednak tradycyjne obrzędy zaobserwować można w niektórych brabanckich wsiach i miasteczkach. Także część szkół w Holandii rozpala tego dnia ogniska – starsi uczniowie przez nie przeskakują, a młodsi tańczą wokół ognia. Powstaje również coraz więcej neopogańskich grup, które starają się przywrócić stare tradycje do życia.
To może Cię zainteresować