Czytelnia
Molestowanie seksualne częstsze niż myślimy? Badania to potwierdzają
Największa rozbieżność ocen występuje w postrzeganiu napastowania seksualnego fotolia.com/Royalty-free/Sargis
Agencja Ipsos zajmująca się badaniami społecznymi „Perils of Perception” sprawdziła, jak Holendrzy, Polacy oraz 35 innych narodowości postrzega między innymi zjawisko poziomu imigracji, zmiany klimatu czy stopnia bezrobocia. Z sondażu wynika, że rzeczywistość bardzo różni się od tego, co sądzą mieszkańcy przebadanych krajów.
Polakom i Holendrom zadano pytanie: Na 100 osób w wieku produkcyjnym w twoim kraju, ile osób jest bez pracy lub jest w trakcie jej szukania? Polacy odpowiedzieli, że około 24 osoby na 100 nie posiada zatrudnienia. Statystyki mówią, że naprawdę jest to około 5 osób. Holendrzy byli przekonani, że na 100 osób w wieku produkcyjnym,18 nie posiada pracy. Wynik ten jest dość zawyżony, bo tylko 4 osoby na 100 są bezrobotne.
Na 100 osób w wieku produkcyjnym w twoim kraju, ile osób jest bez pracy lub jest w trakcie jej szukania?
www.ipsos.com
Największa rozbieżność występuje w postrzeganiu napastowania seksualnego. Respondenci podali, że około 38 procent kobiet w wieku powyżej 15 lat doświadczyło tego przestępstwa. Rzeczywistość jest jednak bardziej przytłaczająca, gdyż liczba ta wynosi aż 73 procent. Dla porównania mieszkańcy Polski uważają, że około 21 procent kobiet padła ofiarą molestowania, natomiast faktyczna liczba to 32 procent. W każdym kraju mężczyźni zaniżają szacunki częściej niż kobiety.
Na 100 kobiet, ile mówi, że doświadczyło molestowania seksualnego w jakiejkolwiek formie, od 15 roku życia?
www.ipsos.com
Jeśli chodzi o sytuację klimatyczną kraju, Holendrzy sądzą, że jest lepiej niż w rzeczywistości. Szacują, że około 22 procent energii krajowej pochodzi z surowców odnawialnych. Niestety procent ten wynosi zaledwie 6. Mieszkańcy zostali zapytani, ile lat od 2000 roku było najgorętszych, biorąc pod uwagę wszystkie dane pomiarowe od 1961 roku, prowadzone przez Światową Organizację Meteorologiczną. Ankietowani odpowiedzieli, że tylko 7 lat, w rzeczywistości jest to aż 17.
Mieszkańcom Polski zadano te same pytania.Według badań odpowiedzieli, że około 15 procent krajowej energii jest odnawialna, gdzie rzeczywiście podane jest 12 procent. Jeżeli chodzi o liczbę rekordowo gorących lat, w Polsce mieszkańcy są przekonani, że tylko w ciągu 8 lat zanotowano najwyższe temperatury. Faktycznie było ich aż 17.
Polacy, w porównaniu do innych krajów, okazali się bardziej precyzyjni i zajęli 8 miejsce pod względem „wskaźnika błędnych przekonań” – prześcigając 29 innych krajów, w tym Holandię, która znalazła się na 17 pozycji.
Ranking krajów od najmniej do najbardziej precyzyjnego
https://www.ipsos.com
To może Cię zainteresować