Pomnik na placu Dam, pod którym co roku odbywają się uroczystości Dnia Pamięci Poległych.
Adobe Stock/licencja podstawowa
4 maja jest ważną datą w niderlandzkim kalendarzu. To właśnie dzisiaj obywatele kraju tulipanów zatrzymują się na chwilę w swoim zabieganym życiu i upamiętniają rodaków, którzy zginęli na froncie. Polacy w listopadzie odwiedzają groby swoich zmarłych i zapalają im znicze. W Niderlandach obchody te przypadają na wiosnę, ale wspomina się tylko tych, którzy zostali zabici w walce.
Dzień Pamięci Poległych
Święto, które Niderlandczycy obchodzą 4 maja zostało ustanowione po 1945 roku. Początkowo był to czas, kiedy obywatele wspominali tylko te osoby, które zginęły w okresie II wojny światowej. Zmieniło się to w 1961 roku, kiedy władze uznały, że data będzie także poświęcona innym ofiarom konfliktów zbrojnych. Dotyczyło to m.in. żołnierzy walczących w indonezyjskiej rewolucji narodowej, czy podczas misji pokojowej w Libanie.
Podczas narodowych obchodów Dnia Pamięci pamiętamy o wszystkich ofiarach – cywilach i żołnierzach – które zostały zabite lub zamordowane w Królestwie Niderlandów lub gdziekolwiek indziej na świecie w sytuacjach wojennych i podczas operacji pokojowych od wybuchu II wojny światowej
~ oficjalny tekst memorandum z 2011 roku.
Dzień Pamięci Poległych jest także swoistą wigilią Dnia Wyzwolenia, który jest obchodzony w kraju tulipanów 5 maja. Raz na pięć lat Dodenherdenking jest także dla Niderlandczyków czasem wolnym od pracy. Następny raz przypada w 2025 roku.
Obchody w Niderlandach
Najważniejsze uroczystości związane z Dniem Pamięci Poległych są organizowane w Amsterdamie pod pomnikiem narodowym na placu Dam. W tradycyjnych obchodach biorą udział urzędnicy, politycy, dowódcy wojskowi, a także przedstawiciele rodziny królewskiej. Wydarzenie jest transmitowane w telewizji, więc obywatele mogą śledzić na żywo m.in. przemówienia najważniejszych osób w kraju.
Pomnik narodowy został wybudowany w 1952 roku. Widnieje na nim napis w języku niderlandzkim, który głosi: ,,tu, gdzie jest serce ojczyzny, niech ten pomnik, który obywatele noszą w sercu, wpatruje się w gwiazdy Boże”.
Tradycją związaną z Dodenherdenking są także symboliczne dwie minuty ciszy, które rozpoczynają się o godzinie 20. W całym kraju zostaje wstrzymany ruch uliczny, a media milkną.