Pusty portfel? Czas na porządki w finansach Foto: stock. xchng. |
Niektórzy uważają, że dobrym pomysłem jest np. wzięcie pożyczki, aby spłacić zadłużenie na karcie kredytowej. Większość osób z łatwością spłaca taką pożyczkę, ale niektórzy mogą znaleźć się w błędnym kole, gdy mają z tym problem i w związku z tym biorą kolejną, która ma im ułatwić spłacanie poprzedniej.
Poniżej znajduje się kilka dobrych rad na temat tego, w jaki sposób kontrolować swe finanse.
Puste konto?
Jeśli nie masz nic na koncie, nie panikuj. Nawet wtedy, gdy otrzymujesz kolejne rachunki. Usiądź i zrób przegląd swych finansów. Jeśli zachodzi duża różnica między dochodami a wydatkami, trzeba będzie ustalić priorytety.
1) Pozbądź się państwa w roli wierzyciela: Najgorszym wierzycielem jest bez wątpienia państwo. Za niezapłacone rachunki do urzędów itd. odsetki rosną jak oszalałe.
2. Zapłać rachunki: Jeśli masz jakieś niezapłacone rachunki, jak najszybciej je zapłać. Jeśli nie jesteś w stanie spłacić zadłużenia na karcie kredytowej, skontaktuj się z bankiem lub firmą wydającą karty i poproś o rozsądną ofertę rozłożenia płatności na raty.
Jeśli twoja skrzynka pocztowa wypełniła się podczas twego urlopu rachunkami z różnych firm oferujących karty kredytowe, za żadne skarby ich nie wyrzucaj. Nie znikną w ten sposób. Wrócą do ciebie o wiele wyższe niż za pierwszym razem.
3. Zwolnienie z płacenia odsetek: Jeśli masz kredyt mieszkaniowy, poproś o zwolnienie z płacenia odsetek na jakiś czas (pamiętaj, że za takie zwolnienie też będziesz musiał potem zapłacić odsetki).
4. Ubezpieczenie: Przejrzyj dokładnie swoje ubezpieczenia. Czy jesteś może ubezpieczony podwójnie? Czy twe towarzystwo ubezpieczeniowe może ci przedstawić lepszą ofertę, czy może zaoszczędzisz przenosząc ubezpieczenie do innej firmy?
5. Bank: To samo dotyczy banku. Może inny bank ma lepszą ofertę i pozwoli ci to zaoszczędzić?
6. Prąd: Sprawdź przegląd kontroli ds. konkurencji (konkurransetilsynet) dotyczący cen prądu. Czy na pewno twój dostawca jest najtańszy?
7. Jadaj w domu: Przyrządzaj jedzenie w domu i próbuj trzymać się z dala od restauracji i kawiarni.
8. Samochów: Ogranicz jazdę samochodem - umawiając się np. z innymi rodzicami na wspólne zawożenie do i odbieranie dzieci z przedszkola/szkoły.
9. Wyprzedaż: Posprzątaj na strychu i w piwnicy. Sprzedaj stare rzeczy, których już nie używasz na aukcji internetowej. Może ci to dać zastrzyk gotówki.
10.Unikaj impulsywnych zakupów: Zanim pójdziesz do sklepu, zapisz listę zakupów i zostaw dzieci w domu. Unikaj dużych centrów handlowych i innych miejsc, które kuszą, by wydać tam pieniądze.
MN/iLogic News
To może Cię zainteresować