Kwestię zmiany czasu rozważa obecnie cała Europa.
fotolia.com/ fot. krissikunterbunt/ royalty free
Choć wiele mówiło się o zaprzestaniu zmiany czasu z zimowego na letni, to w tym roku dalej obowiązują nas stare zasady. Którego dnia i o jakiej godzinie należy przesunąć zegarki na wiosnę?
Zmiana czasu na letni
Zarówno w Polsce, jak i w Niderlandach obowiązuje nas zmiana czasu. Przestawienie zegarków na okres letni odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę z 28 na 29 marca. O godzinie 2:00 czas przesunie się o jedną godzinę do przodu. W praktyce oznacza to, że będziemy spać krócej.
Telefony zwykle są zaprogramowane, aby czas zmieniał się automatycznie. Koniecznie sprawdź, czy tak samo jest w przypadku twojego urządzenia!
Historia zmian czasu
Niektóre źródła podają, że zmienianie czasu wymyślił amerykański polityk i autor konstytucji USA Benjamin Franklin. Zaobserwował, że z powodu niedostosowanej do pory dnia godziny, ludzie śpią, choć słońce było wysoko, a wieczorem pracują, oświetlając pomieszczenia świecami. Zmiana godzin byłaby sposobem nie tylko na lepsze funkcjonowanie ludzi, ale też na oszczędność wosku. Wizja tego drugiego okazała się na tyle atrakcyjna, że postanowiono spróbować.
Polska stosuje się do tej zasady od 1983 roku.
Czy to ma sens?
Od wielu lat we wszystkich krajach, które zmieniają czas zarówno na zimowy i letni, toczy się spór o konieczność występowania tego zjawiska. Jedni uważają, że jest to niepotrzebny powód do zamieszania, inni, że to konieczność
W przeprowadzonej przez Komisję Europejską ankiecie aż 95 proc. Polaków opowiedziało się za likwidacją zmian czasu. Był to najwyższy wynik w całej Europie.
Wszystko wskazuje na to, że z przestawianiem zegarków pożegnamy się w 2021 roku. Unia Europejska ogłosiła, że daje swoim członkom prawo samodzielnego podjęcia decyzji w tej sprawie. Nie zostało to jeszcze potwierdzone, ale z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że za rok zmienimy czas zimowy na letni w ostatnią sobotę marca i tak już zostanie.