Eindhoven chętnie wprowadza u siebie najnowsze technologie.
fotolia.com/ fot. iconsgraph / royalty free
Nie od dziś wiadomo, że Holendrzy bardzo lubią nowinki technologiczne i chętnie wdrażają je do codzienności, czyniąc przez to życie łatwiejszym. Nawet najmniejsze miejscowości inwestują w świeże technologie. Drukarki przestrzenne nie są już co prawda taką nowością, jak kilka lat temu, jednak Holendrzy wpadli na pomysł ich niekonwencjonalnego wykorzystania i planują za ich pomocą wydrukować prawdziwe, pełnowymiarowe domy mieszkalne.
Drukowanie przestrzenne (ang. 3D printing) to cały proces tworzenia fizycznych, trójwymiarowych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Początkowo w ten sposób wytwarzano jedynie prototypy i formy, jednak wraz z rozwojem technologii drukowania przestrzennego zaczęto tworzyć gotowe produkty. Pierwsza drukarka 3D z przeznaczeniem do użytku domowego powstała w 2006 roku, więc stosunkowo niedawno.
Niezwykłe możliwości
Dzięki technologii drukowania przestrzennego można stworzyć trójwymiarowe obiekty w każdym możliwym kształcie i idealnie do siebie pasujące. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby za pomocą drukarek 3D wykonać części prawdziwego budynku, które z łatwością będzie można zaprojektować, wykonać, przetransportować na miejsce docelowe i złożyć w całość. Według holenderskiej firmy „Leapfrog 3D Printers”, pomysł ten przynieść może rozwiązanie dla wielu problemów od dawna nękających architekturę.
Niniejsza zmiana w architekturze może zastąpić konwencjonalne metody jak modelarstwo skalowe, które stało się zbyt dużym wyzwaniem, często także niewystarczającym. W tym wypadku właśnie drukowanie 3D może stać się idealnym rozwiązaniem.~Leapfrog 3D Printers
Kamień milowy
Miasto Eindhoven nie boi się zmian i chętnie wprowadza u siebie innowacje. Dlatego też rada miejska podjęła się współpracy z Politechniką Eindhoven i czterema niezależnymi firmami. Pięcioletni plan otrzymał dumnie brzmiącą nazwę „Project Milestone”. Stworzenie funkcjonalnego, w pełni nadającego się do zamieszkania domu za pomocą technologii przestrzennego drukowania faktycznie można nazwać kamieniem milowym na drodze postępu.
Nowe budownictwo
Plan zakłada zbudowanie w dzielnicy Meerhoven pięciu domów mieszkalnych. Pierwszy nich powinien nadawać się do zamieszkania już w połowie 2019 roku – będzie to najprostsza z zaprojektowanych budowli, mająca tylko jednen poziom. Kolejne budynki mają składać się z parteru i dwóch pięter. Drukowane będą po kolei, tak, by w razie niepowodzeń czy usterek, przy pracy nad kolejnym domem, można było od razu wprowadzić odpowiednie modyfikacje.