Stary Amsterdam w nowej odsłonie
Pixabay.com/CC0 Creative Commons/Anestiev
Planując budowę domu, można teraz wziąć pod uwagę wykorzystanie przy niej zabytkowych elementów pochodzących ze starych, amsterdamskich budynków. Trzeba spełnić kilka wymagań, ale to nic w porównaniu ze spełnieniem marzenia o posiadaniu czegoś niezwykłego i nietypowego tylko dla siebie.
Nowe życie
Władze Amsterdamu w pomysłowy sposób chcą pozbyć się z magazynów fragmentów zabytkowej zabudowy miejskiej, która musiała ulec wyburzeniu. Kawałki fasad, elementy dekoracyjne, kolumny i kamienne ornamenty mogą otrzymać dzięki temu nowe życie i wciąż cieszyć oczy, nie tylko nowych właścicieli, ale także przechodniów mijających ich domostwa.
Kawałki historii
Fragmenty pochodzą z wyburzonych lub częściowo rozebranych budynków w Amsterdamie, jednak ich pochodzenie nie zawsze jest w pełni znane. Około jedną trzecią zasobów miejskich magazynów stanowią pełne szczyty i pokaźne kawałki fasad. Ci, którzy w swoich planach budowy nie mają miejsca na wielkie ekstrawagancje, mogą zadowolić się i ornamentami, na przykład ozdobnymi, kamiennymi girlandami.
Warunki
Historyczne elementy budowli należą do kategorii zabytków, więc podjechanie pod magazyn miejski ciężarówką w celu załadowania jak największej ilości elementów nie jest niestety możliwe. Najpierw, do końca tego roku, trzeba złożyć w urzędzie miejskim odpowiednią aplikację i spełnić szereg warunków.
Jak przeczytać można w dokumencie opublikowanym przez gminę miasta Amsterdam, podczas rozpatrywania wniosków pod uwagę brane będą następujące kryteria:
– wartość kulturowo-historyczna
(Czy wniosek odpowiednia uwzględnia wartość kulturowo-historyczną danego fragmentu i w jaki sposób będzie on odbierany w nowym kontekście?)
– widoczność
(W jakim stopniu dany fragment będzie widoczny i podkreślony w nowym kontekście oraz jak będzie wpisywał się w miasto Amsterdam?)
– aspekty praktyczne
(Jak szybko i w jaki sposób dany fragment będzie można odzyskać oraz jak bardzo realistyczny jest przedstawiony projekt?)
Nad tym, aby historyczne fragmenty trafiły w dobre ręce i zostały odpowiednio wykorzystane oraz wyeksponowane czuwać będzie miejski dział odpowiedzialny za archeologię i zabytki.