Bas Uterwijk, fotograf z Niderlandów, podjął się odtworzenia wizerunku Jezusa. Dzięki wykorzystanej przez niego nowoczesnej technologii zdjęcie zostało uznane za niesamowicie realistyczne.
Twarz Jezusa
Niderlandzki fotograf do odtworzenia wizerunku Jezusa użył programowania Artbreeder. System jest wykorzystywany na tysiącach ludzkich twarzy, a stworzona sieć neuronowa pozwala stworzyć niezwykle wiarygodny efekt.
Fotograf opublikował nie tylko zdjęcie Jezusa w wersji, jaką stworzyło oprogramowanie, ale także takie, na którym nieco poprawił jego urodę. Uterwijk uznał, że twarz stworzona przy użyciu Artbreedera nie jest dostatecznie sakralna.
Zmieniłem włosy i brodę na bardziej wiarygodną długość i styl dla danego czasu i regionu~Bas Uterwijk
Niderlandzki fotograf
Technologia, którą fotograf wykorzystał do odtworzenia wizerunku Jezusa, była już wcześniej mu znana. Za jej pomocą Uterwijk odtworzył m.in. wygląd Rembrandta, Napoleona, Mona Lisy, George’a Washingtona.
Najbardziej problematyczne okazało się odtworzenie wizerunku Elżbiety I Tudor.
Posiadałem wiele obrazów królowej Elżbiety. Przesłałem 10 różnych zdjęć, a następnie stworzyłem realistyczny obraz tego, jak wyglądałaby jej głowa, na podstawie utworzonej średniej~Bas Uterwijk
Dzieła Basa Uterwijka są znane na całym świecie. Artysta regularnie publikuje je na swoich kontach społecznościowych: Facebooku, Instagramie.
Artyści z Niderlandów
W kraju tulipanów rodzi się wiele znanych artystów. Wcześniej państwo było domem dla wybitnych malarzy: Rembradta oraz van Gogha. Teraz kraj tulipanów szczyci się równie mocno wybitnymi fotografami. Prócz Basa Uterwijka niezwykłą sławę zdobyła Maud Fernhoud.
Kobieta stworzyła wystawę ,,Jak płaczą ,,prawdziwi” mężczyźni?”. Jest to zbiór 18 fotografii ukazujących płaczących modeli. Każde zdjęcie zostało okraszone komentarzem uchwyconych mężczyzn. Opisują, czym jest dla nich płacz i dlaczego się go nie wstydzą.
Wyjście poza stereotypy okazało się przełomem w karierze artystki. Aktualnie pracuje nad innymi kontrowersyjnymi projektami jak np. sesją o samookaleczeniu i o społeczności LGBTQ+.