Niderlandy to szczęśliwe miejsce na ziemi.
Fotolia/Royalty free
Organizacja Narodów Zjednoczonych po raz kolejny opublikowała wyniki ,,World Happiness Report”. Chociaż pandemia koronawirusa istotnie wpłynęła na poziom szczęścia całego globu, to są kraje, w których obostrzenia po prostu znosi się lepiej. Według tegorocznych wyników Niderlandy należą właśnie do tej grupy państw, a z kolei życie w Polsce działa na mieszkańców dołująco.
World Happiness Report
W tegorocznym raporcie ONZ kraj tulipanów uplasował się na piątym miejscu. Wyprzedziły go tylko Finlandia, Dania, Szwajcaria, oraz Islandia.
Finlandia, która wygrała zestawienie, osiągnęła taki sukces już 3 raz z rzędu. Mieszkańcy nordyckiego państwa mogą zawdzięczać ten fakt dobrej służbie zdrowia, stosunkowo atrakcyjnym płacom, a także pomocy socjalnej.
W tym roku z powodu pandemii koronawirusa badanie zostało przeprowadzone bez ankiet z mieszkańcami. Wzięto zatem pod uwagę inne kryteria m.in. ogólny dobrostan społeczeństwa, średnią długość życia itp.
Polska uplasowała się na 44 miejscu, co oznacza, że w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła o jedno oczko. Lepiej było tylko w 2019 roku, ponieważ wówczas kraj biało-czerwonych zajął 40 pozycję. Dotąd nie udało się jednak osiągnąć lepszego wyniku.
Szczęście w czasie pandemii
Choć raport stworzony przez ONZ w obecnej sytuacji może wydawać się niestosowny, to badacze odkryli, że pandemia nie wpłynęła na poziom szczęścia obywateli tak diametralnie, jak mogłoby się wydawać. Zwrócono uwagę na fakt, że obostrzenia związane z koronawirusem są problemem globalnym i większość osób stara się w ten sposób wesprzeć na duchu. Poczucie solidarności i wspólnoty w problemie jest kluczem do zachowania dobrego nastroju, pomimo otaczającej rzeczywistości.
Pandemia przypomina nam o globalnych zagrożeniach dla środowiska, pilnej potrzebie współpracy i trudnościach w nawiązaniu współpracy zarówno w każdym kraju z osobna, jak i na świecie~ współwydawca raportu prof. Jeffrey Sachs
Raport ma na celu pokazać, że także w tym trudnym czasie można czuć szczęście i cieszyć się z życia. Nie pomija jednak istotnych problemów, czyli np.dramatycznych statystyk z Japonii, które wskazują, że coraz więcej obywateli kraju zmaga się z depresją i walczy z samotnością.
Szczęśliwe Niderlandy
Fakt, że kraj tulipanów po raz kolejny uplasował się wysoko w rankingu, potwierdza, że Niderlandy to znakomite miejsce do życia.
Mieszkańcy państwa nie mogą narzekać na utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej i na brak pomocy socjalnej. Płace są atrakcyjne, a wolność dokonywania wyborów życiowych jest oceniana bardzo dobrze. Imponująca jest jednak przede wszystkim średnia długość życia obywateli. Wynosi ona bowiem ok. 81 lat.