Ciekawostki
Cała prawda o mieście rowerów. 10 ciekawostek o Amsterdamie
Niektórzy pracodawcy wypłacajom dojeżdżającym do pracy na rowerze dodatek do pensji. fotolia.com/ fot. Sergii Mostovyi/ royalty free
Stolica Niderlandów bywa nazywana ,,miastem rowerów”, a także ,,Wenecją północy”. Stanowi atrakcyjny kierunek podróży dla turystów oraz dobre miejsce do życia dla ludzi, którzy planują przeprowadzkę.
Choć może się wydawać, że przez swoją popularność Amsterdam nie ma już nic do ukrycia, to nie jest to prawdą. Poznaj 10 faktów o mieście, które z pewnością dotąd nie były ci znane.
1. Zakaz tańca
Osoby, które kochały tańczyć i mieszkały w Amsterdamie na początku XX wieku, z pewnością musiały być niepocieszone. To właśnie w tym okresie wydano oficjalny zakaz poruszania się w rytm muzyki, ponieważ uważano, że to bardzo kontrowersyjny sposób na wyrażanie siebie, a także, że jest to niemoralne i zagraża rodzinie. W 1910 roku prawdziwe tango można było zobaczyć tylko w teatrze lub tajnych, podziemnych klubach. Zakaz zniesiono dopiero w 1924 roku.
2. Historia nazwy
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że historia nazwy ,,Amsterdam” jest niezwykle ciekawa. Początkowo, gdy w XIII wieku była to jedynie wioska rybacka, mówiło się, że to miejsce położone za damem. Zapora chroniła przed wylewem wody z rzeki Amstel, więc obecną stolicę zaczęto nazywać Amsteldam. Dopiero później nazwa przekształciła się do tej obecnej, która w oficjalnych dokumentach zaczęła pojawiać się około XIV wieku.
3. Więcej rowerów niż mieszkańców
Czy wiedziałeś, że w stolicy znajduje się więcej jednośladów niż stale zamieszkujących ją osób? W 2020 roku zameldowanych było około 870 tys. mieszkańców. W tym samym czasie policzono, że znajduje się tam także ponad 900 tys. pojazdów. Na każdego mieszkańca przypada zatem jeden rower, a nawet trochę więcej! Nic dziwnego, że Amsterdam bywa nazywany ,,miastem rowerów”.
Rowery w Amsterdamie pojawiają się wszędzie.
Źródło: fotolia.com/ fot. nakov/ royalty free
4. Łódź dla kotów
Amsterdam posiada niezwykłe schronisko dla kotów, które prawdopodobnie jest jedynym tego typu miejscem na całym świecie. W stolicy Niderlandów bezdomne dachowce mieszkają na łodzi. Co więcej, mogą być odwiedzane przez turystów. Jeśli więc kochasz czworonogi i mieszkasz lub planujesz wycieczkę do Amsterdamu, koniecznie odwiedź właśnie De Poezenboot.
5. Samotna śmierć
Wszyscy boimy się śmierci i tego, że kiedy odejdziemy, na naszym pogrzebie nie pojawi się nikt bliski. Mieszkańcy Amsterdamu mogą odetchnąć z ulgą, przynajmniej jeśli chodzi o ten drugi aspekt. Ci, którzy w swoim życiu nie mieli rodziny i wiedli samotne życie, nie będą mieć skromnego pogrzebu. Na ceremonii pojawi się poeta, który wyrecytuje wiersz, by nadać wydarzeniu uroczystego charakteru.
Pogrzeby w Amsterdamie nigdy nie są samotne.
Źródło: Fotolia/Royalty free
6. Stolica LGBTQ+
To, że Niderlandy są niezwykle liberalnym krajem, a mieszkańcy cenią sobie takie wartości jak równość i otwartość, wydaje się wiedzą powszechnie znaną. Co nie jest jednak tak oczywiste to fakt, że Amsterdam jest pierwszą stolicą na świecie, która zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe. Stało się to 1 kwietnia 2001 roku i od tego czasu w ślad za Niderlandami poszło 29 innych państw.
7. Najwięcej muzeów
Uważa się, że ,,Wenecja północy” jest stolicą z największą liczbą muzeów przypadającą na metr kwadratowy miasta. Nie chodzi o ogólną liczbę miejsc do zwiedzania, bo z pewnością im większa metropolia, tym więcej tego typu obiektów. Amsterdam jest jednak niewielki, jak na centrum kraju, a posiada aż 75 galerii sztuki. Warto zatem odwiedzić którąś z nich: szczególnie Rijksmuseum i Van Gogh Museum.
Rijksmuseum.
Źródło: fotolia.com/ fot. villorejo/ royalty free
8. Międzynarodowe miasto
Amsterdam jest uznawany za najbardziej międzynarodowe miasto na świecie i nie wynika to tylko z liczby odwiedzających turystów z całego świata. Stolica Niderlandów jest zamieszkiwana przez przedstawicieli różnych nacji: w 2020 roku było to aż 180 różnych narodowości. Najwięcej tam Marokańczyków, Turków oraz Anglików. Z roku na rok ubywa rodowitych Niderlandczyków, a w 2015 roku było ich już tylko niecałe 50 proc.
9. Dbanie o pszczoły
Pszczelarze od dawna twierdzą, że żółto-czarne owady to pożyteczne stworzenia i nie należy ich zabijać. Włodarze i mieszkańcy Amsterdamu wydają się brać do serca te uwagi, bo w 2019 roku znaleziono tam aż 104 gatunki pszczół. Z tego wzgledu na terenie całego miasta znajdują się specjalne gatunki roślin szczególnie uwielbianych przez te owady.
10. Najczystsza woda
Zdaniem specjalistów woda w Amsterdamie to jedna z najczystszych kranówek w całej Europie. Płyn, podobnie jak w innych częściach kraju, jest codziennie kontrolowany przez spółki wodne, dzięki czemu posiada doskonałą jakość. Mówi się, że nawet w szpitalach pacjentom podaje się wodę z kranu, ponieważ jest ona równie dobra, co ta z butelki. Pomyślcie tylko o ilościach zaoszczędzonego plastiku!
To może Cię zainteresować