Artykuł sponsorowany
Kto może liczyć na tanie OC?
Dowiedz się, kto może liczyć na tańsze OC. Pexels/lisa
W zależności od różnych zmiennych obowiązkowe ubezpieczenie OC może być tańsze lub droższe. Podczas gdy jedni kierowcy płacą za nie np. 500 zł, inni za tę samą polisę muszą wyłożyć nawet 2000 zł. Dowiedz się, kto może liczyć na najniższe składki OC.
Doświadczeni kierowcy
Odpowiednio długi staż za kółkiem jest konieczny do uzyskania korzystnej składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe wiedzą, że kierowcy, którzy od lat posiadają prawo jazdy, rzadziej powodują szkody, dlatego z tego tytułu mogą liczyć na tanie OC. Sam wiek także jest czynnikiem wpływającym na cenę polisy, ponieważ osoby poniżej 26-28 lat muszą przygotować się na wyższe stawki. Firmy ubezpieczeniowe zaliczają je do kierowców stwarzających największe ryzyko na drogach i dlatego nakładają na nie wysokie składki.
Kierowcy bezszkodowi
Historia szkodowości przebiegu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest jednym z najważniejszych czynników kształtujących cenę polisy. Osoby, które posiadają ubezpieczenie od co najmniej kilku lat i w tym czasie nie wyrządzili szkód w ruchu drogowym, mają zapewnioną niską składkę OC. Począwszy od pierwszej wykupionej na siebie polisy i pod warunkiem jej kontynuowania bez przerwy, co roku kierowca otrzymuje 10 proc. zniżki, podczas gdy ich maksymalny poziom wynosi 60 proc. Z kolei każda szkoda odnotowana przez ubezpieczyciela powoduje utratę zniżki i podwyżkę składki.
Właściciele aut z niewielkimi silnikami
Parametry pojazdu również decydują o cenie OC: aby nie przepłacać, warto posiadać samochód z niewielkim silnikiem. To właśnie pojemność jednostki napędowej jest najistotniejszym parametrem samochodu w kontekście wysokości składki ubezpieczeniowej. Najtańsze OC jest dostępne dla właścicieli małych, miejskich aut, podczas gdy znacznie więcej trzeba zapłacić za polisę dla samochodu sportowego, czy limuzyny z potężnym silnikiem.
Właściciele aut elektrycznych
Jak pokazują statystyki udostępniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, najtańsze OC jest przewidziane właśnie dla właścicieli aut elektrycznych. Różnica w cenie w zależności od napędu może sięgać ok. 10-20 proc., gdy porówna się samochody na prąd lub hybrydy z tradycyjnymi pojazdami z silnikami spalinowymi.
Właściciele pojazdów zabytkowych
Wyjątkowo duże zniżki są przewidziane dla samochodów zabytkowych, które zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych. Wymaga to poniesienia stosownych kosztów i spełnienia ustawowych formalności, ale finalnie może się opłacać, bo obniżki OC w przypadku tego rodzaju pojazdów są naprawdę duże. Ponadto można dla nich wykupić polisę krótkoterminową na 30 dni, a następnie ją wypowiedzieć, jeśli auto nie będzie wyjeżdżało na drogi publiczne. Informacje na temat formalności związanych z wypowiedzeniem można znaleźć na stronie: https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/wypowiedzenie-oc/.
Rodzice pozostający w związku małżeńskim
Na lepsze traktowanie przez firmy ubezpieczeniowe mogą liczyć także rodzice, ale tylko jeśli pozostają w formalnym związku małżeńskim i mają co najmniej dwoje dzieci. W porównaniu z osobami, które formalnie żyją samotnie i nie mają potomstwa, cena OC dla rodziców dwojga dzieci może być nawet 20-30 proc. niższa.
Mieszkańcy małych miejscowości
Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość składki ubezpieczeniowej jest także miejsce zamieszkania właściciela polisy. Podczas gdy najdroższe OC obowiązuje w wielkich miastach, jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, najmniej płacą za nie mieszkańcy wsi i małych miasteczek, w szczególności położonych na wschodzie Polski.
To może Cię zainteresować