Jak zdobyć pracę w Niderlandach będąc obcokrajowcem?
Niderlandczycy słyną z bezpośredniego podejścia do każdej sprawy, dlatego nie bądź zaskoczony, gdy rekruter zapyta o coś osobistego. Pexels/edmond-dantès
Po znalezieniu pracy w kraju będziesz wiedział, że wszystkie poszukiwania były tego warte. Przeciętne pensje są tutaj przyzwoite, a świadczenia socjalne wysokiej jakości. Najlepszą rzeczą w tym są jednak dni robocze. Tutaj równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest bardzo ważna, a ludzie nie zgadzają się na tzw. nadgodziny. Wielu wychodzi z miejsca zatrudnienia już przed piątą: zwłaszcza pracownicy, którzy mają rodziny.
Nie oznacza to jednak, że obywatele są leniwi. Warto wiedzieć, że oddają się swojej pracy i wkładają w nią cały swój wysiłek. Typowy pracownik jest skoncentrowany, uczciwy oraz wydajny. Tego oczekuje się również od emigrantów wchodzących na rynek pracy w kraju tulipanów.
Jak ubiegać się o pracę w Niderlandach?
Jeśli wolisz pozostawić poszukiwanie pracy profesjonalistom z rynku, możesz zdecydować się na usługi agencji rekrutacyjnej. Gdy zidentyfikują twoje umiejętności i cele, spróbują znaleźć najlepsze dopasowanie. Pamiętaj, że każda agencja może specjalizować się w innej kategorii, na przykład oferując głównie stanowiska kierownicze, międzynarodowe lub takie w branży IT.
Inne możliwe sposoby poszukiwania pracy to sekcje z ogłoszeniami prasowymi, nawiązywanie kontaktów osobistych i online oraz bezpośrednie kontaktowanie się z firmami, dla których chciałbyś pracować.
Wskazówki dotyczące sieci
Jeśli nie jesteś w danym momencie obecny w kraju, to użyj mediów społecznościowych do nawiązania kontaktów. Ta sama platforma pozwala rozmawiać z osobami już mieszkającymi w kraju i ewentualnie nawiązywać zawodowe znajomości.
Przejrzyj listę kontaktów i zobacz opcje. Być może znasz kogoś, kto przeprowadził się już do kraju wiatraków i znalazł pracę. Może pomóc ci, kontaktując cię z odpowiednią osobą.
CV w niderlandzkim stylu
Dołączanie referencji do CV nie jest wymagane. Jeśli jednak możesz je zapewnić swojemu przyszłemu pracodawcy, warto je uwzględnić. Więcej informacji możesz uzyskać tutaj.
Wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej
Fakt, że jesteś obcokrajowcem, nie przyspiesza procesu selekcji kandydatów. Potencjalny pracodawca może się skontaktować nawet po kilku tygodniach od złożenia wniosku. Pamiętaj, że większość pracodawców poinformuje jeśli nie spełnisz ich wymagań.
Etapy rozmowy kwalifikacyjnej
Przy pracy z większą ilością obowiązków możesz oczekiwać wyższego stopnia selektywności. Zanim otrzymasz ofertę, zostaną przeprowadzone dwie lub trzy rozmowy kwalifikacyjne. Oto typowe etapy rozmowy kwalifikacyjnej:
- Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna – CV pasuje do profilu, więc pracodawca próbuje ocenić, czy twoja osobowość również im odpowiada. Podczas pierwszego spotkania pracodawca oceni umiejętności komunikacyjne, prezentację i najprawdopodobniej zapyta, w jaki sposób stanowisko, o które się ubiegasz, wpłynie na twoją karierę. Wywiady te są często przeprowadzane w formie online.
- Druga rozmowa kwalifikacyjna – jeśli zostaniesz zaproszony na drugą rozmowę, potencjalny pracodawca prawdopodobnie uważa, że pasujesz do firmy. W tym momencie kandydatów na stanowisko jest mniej i próbuje porównać cię z innymi, którzy również się wyróżniali. Może to być czas, w którym zostaniesz poproszony o wykonanie jakiegoś konkretnego, próbnego zadania.
- Trzecia rozmowa kwalifikacyjna – do tej pory w procesie pozostała tylko garstka kandydatów, którzy dobrze poradzili sobie podczas dwóch pierwszych spotkań i dobrze wykonali zadanie. To trzecie spotkanie pomoże firmie podjąć ostateczną decyzję, który z kandydatów jest najbardziej odpowiedni na to stanowisko.
Proces zatrudniania trwa około miesiąca lub dwóch.
Oferty pracy w Niderlandach dla obcokrajowców
To może Cię zainteresować