Kredyt konsolidacyjny może okazać się najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy mamy wiele zobowiązań finansowych.
finanse.rankomat.pl
Spłata kilku czy kilkunastu zobowiązań jednocześnie może wprowadzić chaos i niepotrzebne problemy w domowym budżecie. Jest jednak sposób, aby poukładać osobiste finanse – to kredyt konsolidacyjny.
Zgodnie z danymi napływającymi z rynku coraz chętniej korzystamy z zewnętrznych źródeł finansowania. Realizację bieżących potrzeb ułatwiają kredyty konsumpcyjne i pożyczki pozabankowe. Zakup pojazdu opłacić można kredytem samochodowym, nowy telewizor zapewni kredyt ratalny, a marzenia dotyczące nieruchomości przyspieszyć może kredyt hipoteczny. Wiele osób korzysta z wymienionych rozwiązań jednocześnie, co pociąga za sobą konieczność opłacania rat w różnych terminach i w różnej wysokości.
Sytuacja ta może spowodować niezamierzone opóźnienia w spłacie zaciągniętych zobowiązań, co ma negatywny wpływ na historię kredytową dłużnika. Może także okazać się, że osoba spłacająca wiele kredytów przewiduje przejściowe problemy z terminowym regulowaniem rat w bieżącej wysokości. W takich sytuacjach warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym.
Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie dotychczasowych kredytów gotówkowych, ratalnych, samochodowych, mieszkaniowych, debetów i limitów w kartach kredytowych w jedno zadłużenie.
Wszystkie kredyty i pożyczki w jednym
Kredyt konsolidacyjny zaliczamy do zobowiązań celowych, przeznaczonych na spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Rozwiązanie to pozwala na połączenie dotychczasowych kredytów gotówkowych, ratalnych, samochodowych, mieszkaniowych, debetów i limitów w kartach kredytowych w jedno zadłużenie. Warto przy tym pamiętać, że to potencjalny kredytobiorca decyduje, które zobowiązania podlegać mają konsolidacji, a które mają pozostać w swojej dotychczasowej postaci. Bank udzielając kredytu konsolidacyjnego, spłaca nim wskazane zobowiązania zaciągnięte w innych bankach.
Od tego momentu kredytobiorca reguluje zadłużenie wobec konkretnej instytucji finansowej i spłaca jedną ratę w wyznaczonym terminie. To duże udogodnienie pozwalające lepiej kontrolować przepływy pieniężne w osobistym budżecie. Możliwe jest także wydłużenie okresu spłaty „nowego” kredytu, co przekłada się na obniżenie wysokości miesięcznej raty. Należy pamiętać, że zabieg ten wpływa na wzrost całkowitej kwoty do spłaty i powoduje, że ostatecznie bank otrzyma od kredytobiorcy większą sumę niż przed konsolidacją. Dla osób przewidujących problemy z płynnością finansową ma to jednak drugorzędne znaczenie.
Standardowa ścieżka oceny wniosku kredytowego
Osoby ubiegające się o konsolidację zobowiązań muszą poddać się weryfikacji zdolności kredytowej. Bank analizując liczbę i rodzaje zobowiązań, które mają zostać połączone, określa liczbę dokumentów niezbędnych do właściwej oceny ryzyka potencjalnej transakcji. Z pewnością konieczne będzie potwierdzenie tożsamości kredytobiorcy. Bank zweryfikuje również wysokość, jakość i częstotliwość osiąganych dochodów oraz może poprosić o dokumenty związane z poszczególnymi kredytami podlegającymi konsolidacji. Sprawdzone zostaną także rejestry Biura Informacji Kredytowej (BIK). Dzięki nim bank dowie się, jak wnioskodawca radził sobie ze spłatą swoich zobowiązań w przeszłości.
W przypadku zainteresowania kredytem konsolidacyjnym bank sprawdza rejestry Biura Informacji Kredytowej (BIK)
Dobre rozpoznanie i analiza ofert
Decyzja dotycząca konsolidacji zobowiązań powinna być poprzedzona szczegółową analizą ofert, a nawet weryfikacją wzorów umów wykorzystywanych przez poszczególne banki. Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak: wysokość raty po konsolidacji, proponowany okres spłaty, wymagane zabezpieczenia czy całkowitą kwotę do spłaty. Cały proces usprawni korzystanie z porad i narzędzi udostępnianych przez profesjonalne serwisy internetowe. Jednym z nich jest
finanse.rankomat.pl, gdzie znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące konsolidacji zobowiązań. Warto zajrzeć do wpisu
https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-polega-kredyt-konsolidacyjny/ , gdzie znaleźć można czytelne przykłady różnych wariantów konsolidacji.
08-11-2019 19:28
2
0
Zgłoś