Kometę C/2022 E3, zwaną również ,,zieloną”, już niebawem będzie można zobaczyć na niebie. To prawdziwa gratka dla wielbicieli tego typu zdarzeń, ponieważ zauważenie tej komety to niezwykle rzadkie zjawisko. Ostatni raz, kiedy ciało niebieskie było widoczne dla mieszkańców ziemi, widok mogli podziwiać… neandertalczycy!
Kometa C/2022 E3
24 stycznia portal RTL Nieuws poinformował, że już niebawem będziemy mogli zaobserwować niezwykle rzadką ,,zieloną kometę”. C/2022 E3 przelatuje obok Ziemi z prędkością 2,5 minuty świetlnej, a ostatni raz była widoczna dla mieszkańców naszej planety około 50 tysięcy lat temu.
Kometa to inaczej ciało niebieskie. Kawałek kosmicznej skały o średnicy od 1 do 50 kilometrów, które składa się z lodu, gazu i pyłu.
,,Zielona kometa” była już w tym roku widoczna w niektórych zakątkach ziemi. Udało im się zarejestrować jej widok za pomocą teleskopu i technicznego sprzętu. Teraz ten sam obraz będą mogli obserwować mieszkańcy Europy.
Obserwacja nieba w Holandii
W przypadku komety C/2022 E3 nie ma jednego konkretnego dnia i godziny, które byłyby najlepsz deo wypatrywania nieba. Zdaniem specjalistów ciało niebieskie będzie widoczne na przełomie stycznia i lutego. Warto jednak zaznaczyć, że perygeum, czyli moment, w którym kometa będzie najbliżej Ziemi, wypada 1 lutego. To właśnie wtedy szanse na zobaczenie ,,zielonej komety” będą największe.
To, czy kometa będzie widoczna również w Holandii, będzie zależało od warunków pogodowych w przyszłym tygodniu. - komentarz portalu RTL Nieuws.
Jeżeli niebo w Niderlandach będzie bezchmurne, to kometa będzie łatwo zauważalna bez użycia specjalistycznych sprzętów. Jeśli wystąpi umiarkowane zachmurzenie: warto zaopatrzyć się w teleskop.
Deszcze meteorytów w NL
Podziwianie spadających gwiazd jest popularnym sposobem na spędzenie czasu w Holandii. Co roku, od połowy lipca do końca sierpnia, można tam podziwiać Perseidy, czyli szczególny rodzaj meteorytów. Ludzie mieszkający w miastach wyjeżdżają na mniej zaludnione tereny, by podziwiać to zniewalające zjawisko.
Podziwianie nieba zimą jest mniej popularne, ale wynika to przede wszystkim z faktu, że nietypowych zjawisk jest w tym sezonie mniej. Pojawienie się ,,zielonej komety” będzie zatem prawdziwym wydarzeniem dla wszystkich tych, którzy stęsknili się za wpatrywaniem w górę.