Aktualnosci
Zakaz noszenia burki w Holandii. Nowe prawo w niektórych miejscach publicznych
1
Zakrywanie twarzy może utrudnić identyfikację osoby, z drugiej strony jest wyrażeniem przynależności religijnej. Fotolia/Royalty free/Adwo
Nowe zasady nie pozwalają na zakrywanie twarzy w placówkach edukacyjnych, budynkach rządowych, szpitalach czy w transporcie publicznym.
Nie dla burek
We wtorek, 26 czerwca, senatorowie głosowali za wprowadzeniem ograniczonego zakazu noszenia burek lub innej odzieży wierzchniej zasłaniającej twarz – nikabów, kominiarek, kasków i podobnych. Nowe prawo obejmie szkoły, szpitale, budynki rządowe i transport publiczny. Twarze wciąż będa mogły być zasłaniane na ulicach.
Za niestosowanie się do zakazu w wymienionych miejscach użyteczności publicznej będzie grozić mandat w wysokości 400 euro.
Politycy obawiają się, że zakaz ma charakter czysto symboliczny i wpłynie na setki kobiet noszących burki czy nikaby w Holandii. Mimo wszystko za głosowała zdecydowana większość.
Prawo nie ma natychmiastowego zastosowania, ponieważ następnym krokiem będzie omówienie kwestii praktycznych nowego nakazu z policją i innymi urzędnikami przez minister spraw wewnętrznych Królestwa Niderlandów, Kasję Ollongren. Jej partia, Demokraci 66, głosowała przeciwko ustawie.
Niepotrzebne prawo?
Według portalu DutchNews około 150 kobiet w Holandii codziennie nosi burkę lub nikab. Krytycy uważają, że zakaz uniemożliwi tym osobom dotychczasowe codzienne funkcjonowanie, a jego egzekwowanie będzie stratą pieniędzy.
RTL Nieuws wskazuje, że – w opinii przeciwników zakazu – nowe prawo nie zachęca do udziału w życiu społecznym.
Wilders triumfuje
Początki wprowadzenia tej koncepcji sięgają 2005 roku, gdy niższa izba parlamentu Holandii, Tweede Kamer, poparła wniosek Geerta Wildersa i Partii Wolności o zakazie noszenia burek w przestrzeni publicznej. Sam polityk jest szeroko znany z negatywnych opinii na temat islamu czy imigrantów, w tym również Polaków.
Na swoim koncie na Twitterze Geert Wilders, po decyzji wprowadzającej zakaz, opublikował fragment gazety z nagłówkiem: Na 4,571 dagen wordt Wilders’ wil wet (Po 4.571 dniach wola Wildersa stała się prawem).
Na swoim koncie na Twitterze Geert Wilders, po decyzji wprowadzającej zakaz, opublikował fragment gazety z nagłówkiem: Na 4,571 dagen wordt Wilders’ wil wet (Po 4.571 dniach wola Wildersa stała się prawem).
AANGENOMEN! pic.twitter.com/Db2Ts2yXqU
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) June 26, 2018
To może Cię zainteresować
09-04-2019 13:01
1
0
Zgłoś