Murale to forma sztuki ulicznej.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Street Air Cities zajmuje się popularyzacją sztuki ulicznej i odczarowywaniem mitu, że jej twórcy są gorsi od artystów wystawianych w muzeach. Organizacja postanowiła w tym roku przyjrzeć się muralom malowanym na całym świecie i wybrać jeden, który zrobił na nich największe wrażenie. Okazuje się, że zwycięskie dzieło znajduje się w Holandii, a dokładnie w Brabancji Północnej.
Konkurs murali
1 lutego Street Air Cities podało, który mural, jest ich zdaniem najpiękniejszym dziełem sztuki ulicznej na świecie. Kapituła konkursu złożona z międzynarodowych artystów uznała, że na tytuł ten zasługuje dzieło znajdujące się w Tilburgu. Jest to praca stworzona przez duet artystów: Nielsa van Swaemena i Kaspara van Leeka, która skupia się na temacie recyklingu.
Pełna lista nominowanych:
https://streetartcities.com/best-of/2022
Street Air Cities zapewnili, że wszystkie dzieła, które zostały nominowane do konkursu, są warte uwagi, i że każdy twórca może czuć się zwycięzcą. Społeczność podała jednak, że najbardziej jest dumna z tego, że konkurs przyczynił się do spełnienia ich celów.
Piętno sztuki ulicznej powoli zostaje przełamane, rozpoczynają się dialogi, otwierają się drzwi dla artystów na całym świecie [...] Podczas gdy świat odkrywa sztukę miejską, artyści z całego świata myślą tylko o jednym: pomalujmy ściany
~komentarz kapituły konkursu Street Art Cities na Instagramie.
Najpiękniejszy mural na świecie
Zwycięski mural, który można zobaczyć w Tilburgu, przedstawia kobietę owiniętą w śmieci. Jej strój jest wykonany z plastikowych i papierowych toreb, a ozdoba ręki z jednorazowego kubeczka.
Idea polega na tym, że każdy [kawałek] śmieci może zostać ponownie wykorzystany [...] Śmieci mogą mieć nowe życie. To właśnie chcieliśmy pokazać tym obrazem
~Kaspar Van Leek dla Street Art Cities.
Street art w Holandii
Niderlandy są krajem, w którym sztuka uliczna jest doceniana już od wielu lat. W przestrzeni miejskiej Amsterdamu, Rotterdamu, Eindhoven czy Utrechtu znajduje się cała masa nietuzinkowych murali. Dzieła są bardzo często komentarzem do aktualnych wydarzeń, ale nierzadko są także całkowicie abstrakcyjne i ich jedynym celem jest ucieszenie oka przechodniów.
W 2019 roku z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Bredy w mieście stanął mural, który upamiętnił Polaków. 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Maczka znacznie przyczyniła się do zwycięstwa z okupującymi miasto nazistami. Holendrzy co roku dziękują biało-czerwonym za ten bohaterski czyn, a mural miał stanowić jedynie potwierdzeniem dozgonnej wdzięczności.