Praworządność w Polsce stoi pod znakiem zapytania.
adobe stock/licencja podstawowa
O stosunku niderlandzkich władz do polskiej polityki mówi się już od dawna. Premier Rutte w bezpośredni sposób opisywał, że to, co dzieje się w kraju biało-czerwonych, jest w jego mniemaniu wysoce niepokojące. Teraz sprawę skomentował minister spraw zagranicznych, odnosząc się konkretnie do sytuacji polskich mediów.
„Erozja praworządności”
W środę Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Stef Blok, czyli minister spraw zagranicznych w Niderlandach odniósł się do tego, co dzieje się w polskich mediach. Jego zdaniem prasa jest istotnym elementem budującym praworządność, która i tak w Polsce została już znacznie zachwiana. Można powiedzieć, że media są ostatnim bastionem chroniącym zasadę przestrzegania prawa, jednak niepokojące jest to, że dziennikarze wykazują się coraz większą zależnością od władzy.
Gabinet podkreśla, że wolna prasa i pluralizm mediów to nierozłączne zasady związane z demokratycznym stanem konstytucyjnym demokratycznego państwa konstytucyjnego
~Stef Blok
Według polityka w Polsce można właśnie obserwować „erozję praworządności”. Jednocześnie podkreślił, że Komisja Europejska powinna zareagować w tej sprawie, ale nie może, ponieważ nie posiada odpowiednich podstaw prawnych.
Wsparcie Niderlandów
Niderlandzki minister uznał, że co prawda „Polska wciąż posiada wolne media z publicznymi i komercyjnymi nadawcami”, jednak ogólny obraz medialny jest niesamowicie spolaryzowany.
Zdaniem Bloka istotne jest to, aby wspierać dziennikarzy w Polsce i pomagać im w pisaniu rzetelnych materiałów. Takie działania mogą podnieść poziom pluralizmu i znacząco wpłynąć na ogólną kondycję mediów.
Blok podkreślił, że władze kraju tulipanów finansują tego typu projekty organizacji pozarządowych w Polsce. Wspierają także „jakościowe dziennikarstwo śledcze", finansując działania przez Ambasadę Niderlandów w Polsce.
Praworządność w Polsce
Przestrzeganie zasady dot. respektowania prawa w kraju biało-czerwonych jest komentowane na całym świecie. Niejednokrotnie na ten temat wypowiadały się władze Niderlandów, a przede wszystkim sądy m.in. w kontekście wstrzymanej ekstradycji.
Brak wystarczającej gwarancji sędziów ma jakieś konsekwencje […] Jasne jest, że na razie nie zostaną wydane Polsce żadne inne osoby ~oświadczenie sądu do TSUE
Byłoby dobrze, gdyby kraje takie jak Polska otrzymywały wsparcie finansowe tylko wówczas, gdy przestrzegają podstawowych zasad praworządności ~minister sprawiedliwości Sander Dekker