Wicepremier chce powrotu służby wojskowej.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Minister spraw zagranicznych i wicepremier Holandii Woepke Hoekstra poinformował, że chce przywrócić obowiązkowy pobór wojskowy. Jego zdaniem nadszedł czas, by Holandia ponownie zajęła się kwestiami militarnymi i zaczęła budować lepszą obronę kraju.
Obowiązkowa służba
4 lutego Woepke Hoekstra zapowiedział, że chce wprowadzić poważne zmiany w niderlandzkiej polityce. Według wicepremiera kluczowe jest, aby powróciła obowiązkowa służba wojskowa. Co roku 200 tys. 18-letnich chłopców powinno otrzymać wezwanie do armii z obowiązkiem odpowiedzi.
Wojna na Ukrainie pokazuje, że bezpieczeństwo, demokracja i silne społeczeństwo nie przychodzą za darmo. Rok służby wzmocni naszą odporność, społeczeństwo i jedność. To sprawi, że Holandia będzie lepsza ~Woepke Hoekstra na Twitterze.
Hoekstra podkreśla, że nie chodzi tylko o to, by przygotować się na sytuację ewentualnego zagrożenia. Ważne jest to, by młodzi ludzie, żyjący w spolaryzowanym społeczeństwie zjednoczyli się i dostrzegli, że nie różnią się od siebie zanadto. Wszyscy są obywatelami jednego kraju.
Wybór młodych
Wicepremier Niderlandów zdaje sobie sprawę, że nie każdy młody człowiek nadaje się do życia w koszarach. Jego zdaniem warto zatem dać im wybór. Służba będzie obowiązkowa, ale ci, którzy nie zdecydują się, by pójść do wojska, będą mogli skupić się na działaniach społecznych.
Mogą spędzić sześć miesięcy lub rok na wzmocnieniu naszych sił zbrojnych i bezpieczeństwa narodowego lub na zadaniu społecznym, takim jak opieka i opieka społeczna
~Woepke Hoekstra cytowany przez ,,De Telegraaf”.
Od 1997 roku służba wojskowa w Holandii jest dostępna tylko dla chętnych osób. Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie może się to zmienić.
Armia w Holandii i Polsce
Jednym z powodów dla którego Holendrzy chcą powiększać swoją armię, jest fakt, że wiele krajów europejskich jest w tym aspekcie znacznie bardziej rozwiniętych. Mowa m.in. o Polsce, która jakiś czas temu była z tego powodu komplementowana na łamach niderlandzkiej prasy. Het Financieele Dagblad uznało, że RP to ,,nowe supermocarstwo militarne Europy”. Warszawa zapowiedziała, że chce zwiększyć wydatki na swoją obronę z 2,4 do 5 proc. PKB.
Zdaniem Het Financieele Dagblad Polacy prześcignęli w wyposażeniu nawet niemieckie wojsko. Zacytowano oficera z USA, który wskazał, że ,,Polska stała się naszym najważniejszym partnerem na kontynencie europejskim”.