Jaka pogoda w lipcu i sierpniu w Holandii?
Adobe Stock/licencja podstawowa
Pogoda w Niderlandach bywa nieprzewidywalna. Rano może wystąpić deszcz, po południu upał, a wieczorem silna wichura. Mieszkańcy zdają się być przyzwyczajeni do takich zmian. Inaczej, gdy chcą zaplanować urlop. Wszystkim zależy na tym, by długo wyczekiwane wakacje spędzić w cieple i słońcu. Sprawdziliśmy, kiedy najlepiej będzie zorganizować wczasy w tym sezonie i kiedy pogoda w Holandii będzie wyjątkowo sprzyjająca.
Upał w Holandii
Wakacyjna pogoda w Holandii zaczęła się już z początkiem miesiąca. 8 czerwca termometry w całym kraju pokazywały od 25 do 30 stopni. Najcieplej było w środkowej części kraju, jednak mieszkańcy i tak kierowali się przede wszystkim na plaże położone na północy. Okolice wybrzeża i Wysp Wattowych były wówczas wyjątkowo zakorkowane.
Letnia aura trwa także teraz. Prognozy przewidują, że termometry będą pokazywać około 20 stopni jeszcze przez jakiś czas. Jest to dość nietypowa sytuacja. W kraju, który jest znany z częstych mżawek, odnotowano ostatnio rekordową liczbę dni bez deszczu. Można zatem uznać, że najlepsza pogoda na urlop w Holandii trwa właśnie teraz. Co jednak w przypadku osób, które myślą o wakacjach w lipcu lub sierpniu?
Pogoda na lipiec
Meteorolodzy są zgodni: pogoda w lipcu będzie przedłużeniem tego, co doświadczamy obecnie. Wakacyjny miesiąc będzie suchy i słoneczny, a powodem tego ma być ciepły, wschodni wiatr. Temperatury będą sięgać około 25 stopni, ale te bardzo wysokie będą pojawiać się raczej rzadko.
Według obliczeń na północ od naszego kraju pojawi się dużo wysokiego ciśnienia. To skutkuje dla nas wschodnimi wiatrami~meteorolog Jaco van Wezel dla Libelle.
Lipiec, a szczególnie jego pierwsza część jest zatem dobrym momentem, by zaplanować urlop. Trudno przewidzieć, w jakich dniach nie pojawią się żadne opady, jednak należy pamiętać, że mała mżawka z pewnością nie zepsuje nam całych wakacji.
Niepewny sierpień
Zdaniem prognostów sierpień w kraju tulipanów będzie dużo bardziej niepewny. Ponownie: sytuacja będzie wiązała się z ciśnieniem. Przewiduje się, że niskie wskaźniki w okolicach Oceanu Atlantyckiego wpłyną na pogodę w Europie Środkowej.
Jeśli ta sytuacja rzeczywiście nastąpi, to nie musi natychmiast stać się chłodniej z wiatrami z południa na południowy zachód. Warto jednak wiedzieć, że pogoda będzie o wtedy o wiele bardziej zmienna
~prognoza Weer.nl na sierpień.
Urlop w sierpniu będzie zatem dużo bardziej ryzykowny niż ten zaplanowany na lipiec czy drugą połowę czerwca. Pogoda będzie dużo bardziej niderlandzka, a tym samym: zmienna i niepewna.
Warto pamiętać, że prognozy miesięczne i sezonowe sprawdzają się w około 60 proc. przypadków. Prognoza pięciodniowa sprawdza się w nie mniej niż 90 proc.