Nowa mutacja koronawirusa to omikron.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Na ostatniej konferencji prasowej, kiedy niderlandzki rząd ogłosił kolejne obostrzenia, podano, że aktualnie największym zagrożeniem dla obywateli jest rozprzestrzenienie się nowego wariantu koronawirusa. Zaledwie kilka dni później potwierdzono pierwsze przypadki zakażonych osób i okazuje się, że wszyscy chorzy właśnie wrócili z RPA.
Zakażenia w Niderlandach
28 listopada Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) poinformował, że potwierdzono 13 przypadków zachorowania na wariant omikron w Niderlandach. Zakażeni przylecieli do kraju lotem z RPA, w którym brało udział ponad 600 osób. Prócz zainfekowanych nową mutacją, są też osoby chore na podstawową odmianę (48 pasażerów). Obecnie wszyscy zostali odesłani na obowiązkową izolację, którą zorganizowano w pobliżu niderlandzkiego lotniska Schiphol.
Informacje o zakażeniach natychmiast skomentowali przedstawiciele władz. Minister zdrowia Hugo de Jonge zaapelował do obywateli, aby ci teraz szczególnie uważali na swoje zdrowie. Podał, że ,,Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że jest to wariant niepokojący, ale jak bardzo, to pokaże dopiero kilka następnych tygodni”.
Nie jest wykluczone, że więcej przypadków pojawi się w Niderlandach. To może być wierzchołek góry lodowej. Wzywamy ludzi, którzy przybyli z tego obszaru, do jak najszybszego poddania się testom
~minister zdrowia Hugo de Jonge na konferencji prasowej w Rotterdamie.
Wariant omikron
Najnowszy rodzaj koronawirusa, który rozwinął się w Afryce, jest obecnie przedmiotem badań wielu naukowców. Odkryto, że zarażliwość omikronu jest podobna do delty, ale za to wydaje się bardziej zakaźny i wymykający się odpowiedzi układu odpornościowego niż w przypadku poprzedniej odmiany.
Ze względu na stosunkowo dużą ilość mutacji omikron bywa nazywany ,,superwariantem”. Według profesor Agnieszki Szuster-Ciesielskiej z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie omikron posiada aż 50 mutacji. W rozmowie z Polską Agencją Prasową specjalistka uznała, że budowa wirusa wpłynie na to, że ,,będzie [on – przyp. red.] słabiej rozpoznawany przez komórki cytotoksyczne oraz przeciwciała, które powstały po infekcjach wcześniejszymi wariantami, ale także po szczepieniu”.
Kolejne restrykcje
W obawie przed rozwojem wariantu omikron władze kraju tulipanów ogłosiły nowe restrykcje. W piątek (27 listopada) wprowadzono kolejną trzytygodniową blokadę, która podtrzymuje obecnie panujące przepisy. Dodano także obowiązek okazywania przepustki sanitarnej przed wejściem do restauracji, kina, klubu lub siłowni. Zakazano lotów z krajów południowej części Afryki i wprowadzono jeszcze krótsze godziny otwarcia sklepów. Każdy, kto ma możliwość pracy zdalnej, powinien skorzystać z tej opcji, a tegoroczną przerwę świąteczną sugeruje się spędzić w domach.
Rząd ogłosił, że wesprze finansowo wszystkie firmy, które zostaną skrzywdzone przez blokadę. Nie padły sumy, na jakie będą mogli liczyć przedsiębiorcy, jednak lokalne media wskazują, że władze przeznaczą na ten cel fundusz w wysokości 2 mld euro.
To będzie hojne i praktyczne. Nowe zasady wzbudzą frustrację, ale nie mamy wyjścia ~Mark Rutte na piątkowej konferencji prasowej
30-11-2021 04:41