Rodzina królewska.
RVD - Erwin Olaf
Polakom żyjącym w Niderlandach nie jest łatwo przyzwyczaić się do faktu, że mieszkają w kraju, w którym nie ma prezydenta, a jest król. Władca państwa nie posiada wielu uprawnień w kontekście ustanawiania prawa, jednak mimo to ma stanowić swoisty autorytet i wzór cnót dla obywateli. Coroczna ankieta zorganizowana z okazji Dnia Króla pokazuje jednak, że zaufanie do monarchy znowu spadło. Zmierzono także poparcie dla ustroju, jakim jest monarchia i wyniki także okazały się niskie.
Zaufanie względem króla
Tegoroczne badanie Ipsos wykazało, że średnia ocena zaufania do Willema-Alexandra przez obywateli wynosi 6,7. Oznacza to, że wynik spadł o 0,4 proc. w porównaniu do 2021 roku (7,1 proc.) i o 1 proc. do 2020 roku (7,7 proc.).
Duża część Niderlandczyków uważa, że król Willem-Alexander nie okazał solidarności z ludem. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba osób, które widzą okazywaną solidarność, spadła z dwóch piątych obywateli do jednej czwartej
~komentarz ekspertów z portalu nederlandsdagblad.
Zmiany w wynikach mogą być skutkiem zachowania króla, które mogliśmy obserwować w ciągu kilku ostatnich lat. Najbardziej monarcha naraził się na krytykę ze strony społeczeństwa w 2020 roku, gdy nadeszła pandemia koronawirusa. Gdy panował całkowity lockdown Willem-Alexander udał się na wakacje i kupił drogą łódź.
W 2021/2022 roku obywatele dalej patrzyli na działania głowy państwa z przymrużeniem oka. W badaniu podkreślono, że przekazanie swojej rezydencji dla uchodźców Niderlandczycy ocenili pozytywnie, jednak co trzeci ankietowany uznał, że król zrobił to wyłącznie dla poprawy swojego wizerunku.
Zaufanie względem królowej
Kiedy zaufanie do Willema-Alexandra z roku na rok coraz bardziej spada, sytuacja królowej prezentuje się dosyć stabilnie. Máxima otrzymała ocenę 7,6 i oznacza to wzrost o 0,1 proc. do 2021 roku (7,5 proc.).
Choć królowa jest utożsamiana z działaniami męża i przez to nie miała szans na otrzymanie znacząco wyższego wyniku, to obywatele zdają się wierzyć bardziej w jej szczere zamiary. W tym roku w kontekście rosyjskiego ataku na Ukrainę to właśnie Máxima zainicjowała spotkanie z uchodźcami i to ona w mediach wydawała się bardziej troszczyć o los migrantów. Zdaniem ekspertów jest to jeden z czynników, który wpłynął na ocenę zaufania względem królowej.
Poparcie dla ustroju
Badanie przeprowadzone przez Ipsos poruszyło także kwestię poparcia przez obywateli ustroju, jakim jest monarchia konstytucyjna. Zdaniem ekspertów wyniki okazały się niskie, jednak takie same jak w ubiegłym roku. Strukturę organizacyjną państwa popiera około 60 proc. mieszkańców.
Największy spadek poparcia dla ustroju odnotowano w 2021 roku. Wówczas W 2021 r. odsetek zmniejszył się z 74 proc. w 2020 roku do 58 proc.
Zdaniem specjalistów na razie nie można mówić o zmianie ustroju w Niderlandach. Pomysł ten może stać się jednak realny, gdy tron obejmie księżniczka Amalia. Dziewczyna już teraz otwarcie mówi o tym, że sprawowanie władzy nie jest dla niej czymś ekscytującym. Temat ten jest jednak dopiero na etapie przewidywań.