Czwarty rząd premiera Marka Rutte.
© RVD - Valerie Kuypers
Z okazji Prinsjestag (Dnia Księcia) zlecono badania określające zaufanie publiczne względem niderlandzkich władz. Według danych uzyskanych przez I&O Research mieszkańcy kraju tulipanów rekordowo nisko oceniają decyzje podejmowane przez premiera i jego rząd. Podano także główny powód, dla którego ocena Marka Rutte i jego ministrów osiągnęła taki poziom.
Spadek zaufania
20 września opublikowano wyniki badania przeprowadzonego przez I&O Research na zlecenie redakcji NRC. Okazało się, że zaufanie do premiera Holandii nigdy nie było jeszcze aż tak niskie. Holendrzy ocenili je na 4,5 pkt w 10-punktowej skali.
W badaniu jeszcze gorzej wypadł niderlandzki rząd. Blisko 80 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie wierzy w skuteczność ministrów. W praktyce oznacza to, że tylko 20 proc. obywateli popiera działania czwartego gabinetu Rutte i nie czeka na to, by został on zmieniony.
Badanie zostało przeprowadzone na próbie składającej się z 2600 obywateli Holandii.
Powód oceny
Opublikowane badania zostały wzbogacone komentarzem osób nadzorujących cały projekt. Specjaliści z I&O Research potwierdzili, że premier Rutte zdobył najniższy wynik w swojej politycznej karierze, ale także podali główny powód, dlaczego obywatele przestali mu ufać. Według Ashera van der Schelde wynika to z faktu, że niderlandzki rząd… po prostu nic nie robi.
Wiele się teraz dzieje: azyl, azot, migracje, rynek mieszkaniowy, który zaczyna się mścić. Ludzie mówią: dużo się dzieje, ale rząd nic nie robi
~badacz opinii Asher van der Schelde w rozmowie z NRC.
Politycy coraz częściej składają obywatelom obietnice bez pokrycia. Dotyczy to wsparcia w ośrodkach dla uchodźców, rozwiązania problemów azotowych, czy mieszkaniowych. Niepewność pojawiła się także w sytuacji podniesienia cen gazu. Rządzący gwarantowali, że najbiedniejsze rodziny otrzymają wsparcie finansowe, aby ogrzać swoje mieszkania w czasie zimy. Tymczasem na realną pomoc musieli czekać długo. Regulacja pojawiła się dopiero w chwili ogłoszenia nowego budżetu.
Kryzys zaufania do Rutte
Mark Rutte stoi na czele niderlandzkiego rządu od 2010 roku. Od początku swojej kariery miał wielu przeciwników, jednak liczba jego zwolenników była zawsze zdecydowanie wyższa. Premier cieszył się zaufaniem ze strony obywateli przez dekadę, jednak wszystko zmieniło się to w okresie trwania pandemii koronawirusa. Jego decyzje, początkowo popierane przez społeczeństwo, z czasem zaczęły być niezwykle krytykowane. Obywateli zirytował przede wszystkim całkowity lockdown oraz niespójność przepisów (np. tych dotyczących noszenia maski).
30 września 2020 roku 54 proc. obywateli stwierdziło, że nie ma zaufania do rządu lub jest ono bardzo niewielkie. W kwietniu tamtego roku ten sam wskaźnik oceniono na 75 proc.
Mark Rutte, premier Niderlandów.
Źródło: Government of Netherlands. Image: Martijn Beekman