Prawie połowa obywateli (46 proc.) chce bardziej rygorystycznych środków.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Obostrzenia wprowadzone przez niderlandzkie władze z powodu pandemii koronawirusa nadal wzbudzają sporo kontrowersji. Temat ten dzieli społeczeństwo na dwie grupy: tych, którzy dostrzegają globalny problem, jakim jest COVID-19 i godzą się na przestrzeganie restrykcji, oraz tych, dla których decyzje rządu są swoistym ograniczeniem wolności. Choć popularność protestów dot. wprowadzenia obostrzeń wskazywała na siłę tej drugiej postawy, to najnowsze raporty stworzone przez RIVM oraz I&O wykazały, że buntownicze nastawienie ze strony społeczeństwa słabnie. Ludzie zaczynają aktywnie stosować się do zasad bezpieczeństwa, w obawie o zdrowie swoje i bliskich.
Raport I&O
8 grudnia instytut badawczy I&O opublikował raport zatytułowany: ,,Kryzys koronowy: wsparcie, szczepienia i doświadczenie”. Z badań przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie wynika, że obywatele coraz bardziej stosują się do restrykcji ustanowionych przez rząd. Nie chodzi jedynie o te, których nieprzestrzeganie grozi karą. Obywatele zaczęli rzadziej wychodzić z domów (do restauracji itp.), a także częściej decydowali się na pracę zdalną.
Podczas gdy we wcześniejszym raporcie I&O zaobserwowano ogromny spadek zaufania do decyzji władz w kwestii koronawirusa (z 60 proc. do 42 proc.), to w badaniach opublikowanych w grudniu odsetek ten pozostaje bez zmian. Oznacza to, że wciąż istnieją obywatele, którzy nie popierają polityki rządu, jednak na ten moment ich grupa nie rośnie w siłę. Co więcej: przeciwnicy obostrzeń coraz częściej zaczynają stosować się do ustanowionych restrykcji.
Prawie połowa obywateli (46 proc.) chce bardziej rygorystycznych środków, a co piąta osoba uważa, że obecne środki są wystarczające. Grupa, która chce poluzowania obostrzeń, wynosi 18 proc., a za całkowitym odpuszczeniem obostrzeń opowiada się 11 proc. - wyniki badania I&O.
Raport RIVM
W piątek (10.12) Narodowy Instytut Zdrowia opublikował ,,wyniki badań nad regułami behawioralnymi i dobrostanem”, czyli raport opisujący zachowania obywateli w okresie pandemii koronawirusa. W badaniu wzięło udział 45 tys. obywateli Niderlandów i RIVM podkreśla, że nie jest to grupa reprezentatywna: nie można mówić, że idealnie ilustruje zachowanie wszystkich mieszkańców. Badanie potwierdza jednak trendy, które zostały ukazane w reprezentatywnej grupie I&O i tym samym umacnia przekonanie, że obywatele coraz silniej respektują obostrzenia.
Raport RIVM wskazuje, że obywatele rzadziej wychodzą z domu i zmniejszyli częstotliwość spotkań towarzyskich. Dane te zostały pobrane dzięki współpracy z firmą Google, która anonimowo rejestruje mobilność obywateli.
Widzimy, że postrzeganie obostrzeń wzrosło. Że ludzie myślą znacznie więcej niż kilka tygodni temu, że sami mogą się zarazić. W momencie, gdy myślisz, że masz większe ryzyko zarażenia, sam zaczynasz podejmować działania ~Mariken Leurs z RIVM w rozmowie z NOS Radio 1 Journaal.
Podobnie jak w przypadku I&O także RIVM zbadał poparcie polityki rządu względem pandemii koronawirusa. Według danych pod koniec listopada 16 proc. uczestników pomiaru nadal pozytywnie oceniało działania władz. Na początku pandemii było to 73 proc.