Raport dot. zarządzania pandemią został opublikowany 16 lutego.
Adobe Stock/licencja podstawowa
OVV, czyli Niderlandzka Rada ds. Bezpieczeństwa, opublikowała raport oceniający działania władz w kwestii COVID-19. Pierwsza część dokumentu skupia się na okresie od marca do września 2020 roku i okazało się, że rządzący zostali ocenieni niezwykle krytycznie. Uznano, że kraj był zupełnie nieprzygotowany na kryzys, i to właśnie politycy odpowiadają za wystąpienie niewydolności w szpitalach.
Ocena OVV
Raport, którego od dłuższego czasu wypatrywali zarówno obywatele, jak i władze, opublikowano 16 lutego. Przedstawiciele OVV zorganizowali oficjalną konferencję prasową, na której opowiedzieli o dokumencie, a także streścili zawarte w nim informację. Okazało się, że ocena działań władz nie jest pozytywna. Rządzący nie zareagowali wystarczająco dobrze w sytuacji wystąpienia pandemii. Pokazali także, jak bardzo nie byli na nią gotowi.
Rząd myślał, że jest przygotowany, ale tak nie było [...] Przeprowadzano ćwiczenia i tworzono scenariusze, ale nie na tak długotrwały kryzys. W praktyce Minister Zdrowia nie ma uprawnień do kierowania zakładami opieki zdrowotnej, ani GGD [Miejska Służba Zdrowia – przyp. red.]. Dlatego rząd musiał improwizować ~ Jeroen Dijsselbloem, przewodniczący OVV na konferencji prasowej.
Podkreślono, że władze miały duże problemy w praktycznie każdej kwestii związanej z kryzysem koronowym. Komunikacja ze społeczeństwem nie była wystarczająca, przez co działania władz spotykały się ze sprzeciwem części obywateli.
Krytyka władz
OVV podkreśliła w raporcie, że władze kierowały się zaleceniami OMT (Zespół zarządzania epidemią), więc odpowiedzialność za błędy musi zostać odpowiednio rozłożona. Nie zmienia to jednak faktu, że błędy zostały popełnione i należy się ich wystrzegać w przyszłości. Początkowo władze mierzyły się tylko z kryzysem zdrowotnym, ale kilka złych kroków sprawiło, że problem dotknął także wiele innych sektorów.
Niewiele uwagi poświęcono innym konsekwencjom kryzysu koronowego. Miał bezprecedensowe konsekwencje dla domów opieki, ale także dla edukacji, sektora kultury oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Te efekty przekształciły kryzys zdrowotny w kryzys społeczny
~Jeroen Dijsselbloem, przewodniczący OVV na konferencji prasowej.
Pandemia w Niderlandach
OVV będzie oceniać działania władz etapowo, począwszy od początku pandemii aż do teraz. Badania te mają pomóc rządzącym w dostrzeżeniu błędów, których nie widać na pierwszy rzut oka. Raporty mogą być niezwykle krytyczne, ale w dalszej perspektywie mogą pomóc rządzącym w tworzeniu dalszych strategii pandemicznych.
Niderlandzka Rada ds. Bezpieczeństwa jest stworzona z kilkunastu największych ekspertów w zakresie bezpieczeństwa, kwestiach administracyjnych i społecznych.
Warto przypomnieć, że koronawirus w Niderlandach pojawił się pod koniec lutego 2020 roku. Początkowo przypadków było niewiele. Z czasem pandemia zaczęła się rozwijać, a w październiku wykryto przypadki już we wszystkich gminach, w całym kraju. Obecnie (stan na 16.02) w Niderlandach potwierdzono 5,84 mln zachorowań. Zmarło 21 414 osób.