Raport z pandemii koronawirusa w Niderlandach. Biedni oraz imigranci umierali częściej
W Niderlandach zachorowanie na koronawirusa kończyło się śmiercią częściej w przypadku osób biednych oraz imigrantów. Fotolia/Royalty free
Raport CBS
W przypadku osób biedniejszych śmierć była konsekwencją choroby 2,5 razy częściej niż u osób zamożnych. Zdaniem specjalistów nie chodzi tu o dostęp do lepszej opieki zdrowotnej, ale przede wszystkim o fakt, że ludzie żyjący skromnie częściej zmagali się z chorobami współtowarzyszącymi. To te schorzenia w dużej mierze decydowały o tym, czy ktoś przeżyje zakażenie, czy też nie.
Niemałe kontrowersje wywołały także dane dotyczące migrantów. Według CBS obywatele pochodzenia marokańskiego, tureckiego i surinamskiego byli narażeni na zgon z powodu koronawirusa 1,6 do 1,8 razy bardziej niż rodowici Niderlandczycy. Te wyniki eksperci skomentowali, zapewniając, że osoby te w większości zaliczały się ludzi biednych, więc powód śmierci był taki sam, jak w przypadku tej grupy.
W pierwszym roku pandemii, przed wprowadzeniem szczepień, zmarło około 28 000 osób. To więcej, niż w tamtym okresie podawał niderlandzki rząd.
Najbardziej narażeni
Pracownicy domów opieki w Niderlandach byli priorytetową grupą, która otrzymała szczepionki w kraju tulipanów. Pierwsze dawki wakcyny były im przekazywane od początku stycznia do kwietnia 2021 roku.
Pandemia w Niderlandach
Przełomowym momentem w walce z pandemią w Niderlandach okazało się narodowe szczepienie. Dzięki wysokiemu zainteresowaniu (ponad 70 proc. przyjęło pełną dawkę wakcyny) rząd mógł poluzować ostrzenia, a następnie znieść je prawie w całości. Obecnie w kraju tulipanów obowiązuje jedynie zasada izolacji, kwarantanny i testowania.
To może Cię zainteresować