Gaz może wywoływać astmę u dzieci.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Każdego roku dziesiątki tysięcy dzieci w Holandii cierpi z powodu duszności, a powodem tego zjawiska jest używanie kuchenek gazowych. Taką opinię wydały dwie organizacje europejskie, opierając się na raporcie sporządzonym w Niderlandach. Zdaniem ekspertów problem tkwi w wysokim stężeniu tlenku węgla, który zanieczyszcza powietrze w domowych kuchniach.
Duszności od gazu
Na początku stycznia dwie europejskie instytucje (Organizacja Społeczeństwa Obywatelskiego CLASP i European Public Health Alliance) zgodziły się z wynikami badań przeprowadzonymi przez Holendrów. Według raportu niezależnej organizacji badawczej TNO używanie kuchenek gazowych w domach jest powiązane z występowaniem nieprzyjemnych symptomów u najmłodszych. Objawy są takie same jak te, które występują w przypadku astmy. Są to zatem duszności, świszczący oddech, a nawet bóle w klatce piersiowej.
Organizacje wskazują na kilka badań, które pokazują, że kuchenki gazowe zwiększają ryzyko astmy u dzieci. Zanieczyszczenie powietrza w kuchni może mieć również negatywny wpływ na drogi oddechowe u dorosłych
~opis dziennikarzy RTL Nieuws.
Problem znajduje się w kuchni
Zdaniem ekspertów stężenie zanieczyszczeń, które uwalniają się przy używaniu kuchenki gazowej, jest zdecydowanie za wysokie. W przeciętnym domu kuchnie nie są odpowiednio wietrzone, a w konsekwencji wdychane powietrze jest określane jako po prostu złej jakości.
Eksperci z CLASP i EPHA uważają, że każdy, kto dokonuje zakupu kuchenki gazowej, powinien zostać ostrzeżony. Informacja dotycząca zagrożenia powinna być taka sama, jak w przypadku tej zawartej na opakowaniu paczki papierosów.
Ponad sto milionów mieszkańców UE gotuje posiłki na kuchence gazowej. Zdrowszą alternatywą ma być płyta indukcyjna, która jest zasilana dzięki energii elektrycznej.
Astma u dzieci w NL
W 2019 roku medyczne czasopismo ,,The Lancet” poinformowało, że na astmę w Holandii cierpi co piąta osoba, która nie ukończyła 18 roku życia. Stanowiło to najwyższą liczbę zachorowań w całej Europie, przed Belgią i Wielką Brytanią. Polska uplasowała się na 6. miejscu. Od tamtego momentu eksperci próbowali odnaleźć przyczyny wysokiego wskaźnika. Teraz okazuje się, że jednym z winowajców może być także gotowanie na gazie.
Za jednego z głównych winowajców problemu z astmą u dzieci uznano także zanieczyszczenia powietrza, tj. tlenek azotu. Lekarze zaapelowali do władz, by szkoły, boiska, ośrodki opieki zdrowotnej były budowane z dala od autostrad.