Polacy nadal chętnie wyjeżdżają za granicę.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Eksperci przewidywali, że zamknięcie granic wielu państw całkowicie odmieni statystyki dot. emigracji. Zagrożenie wynikające z COVID-19 miało wpłynąć na decyzję osób szukających pracy i sprawić, że wybiorą etat w ojczyźnie. Okazuje się jednak, że przestój w wyjazdach trwał zaledwie kilka miesięcy, a Polacy ponownie wyjeżdżają za granicę i to właśnie tam szukają sposobu na zdobycie pieniędzy.
Raport emigracji
Według najnowszego raportu sporządzonego przez portal europa.jobs i opublikowanego w lutym wynika, że po krótkiej przerwie ludzie znowu zaczęli wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu pracy.
Co prawda, w marcu 2020 roku portal odnotował spory spadek zainteresowaniem wyjazdami (aż 55 proc.), jednak Polacy szybko przyzwyczaili się do nowych realiów życia i powrócili do poszukiwania pracy za granicą.
Chyba powoli wszyscy przyzwyczajamy się do „nowej rzeczywistości”. Po niemal roku nikogo nie dziwią długie procedury, kwarantanna czy konieczność wykonania testu na covid. Zarówno kandydaci jak i pracodawcy pochodzą też z większą elastycznością do siebie nawzajem
~ Janina Tabernecka, ekspertka cytowana w raporcie europa.jobs
Największy wzrost wyjazdów zanotowano w okresie od listopada do grudnia. Powodu nagłego wzrostu eksperci doszukują się w chęci zarobienia dodatkowych pieniędzy na święta Bożego Narodzenia.
Kuszące zarobki
W raporcie podano także powód dla którego Polacy mimo zagrożenia epidemiologicznego decydowali się na wyjazd. Podobnie jak w podsumowaniach z lat ubiegłych wyraźne wskazanie padło na finanse. Średnia stawka godzinowa w Niderlandach wynosiła 10,25 EUR brutto. Przy zamianie waluty jest to niemal 4 razy tyle, ile można zarobić w Polsce.
Średnia stawka godzinowa w Niemczech to 12,85 EUR brutto, w Belgii 15,25, a w Austrii 13,45.
Ponadto obywatele innych krajów, także Polski coraz częściej mogą liczyć za granicą na pracę stałą. W 2020 roku zobowiązujące umowy podpisało 60 proc. więcej osób niż w 2019 roku. Stabilizacja wynikająca ze stałego źródła dochodu stanowi kolejny element, który sprzyja decyzjom do wyjazdu.
Zmiany w kierunkach
Europa.jobs podkreśliło znaczącą zmianę w kierunkach wyjazdów wybieranych przez Polaków. Niemal dwukrotnie zmniejszyła się liczba osób, które decydowały się na emigrację do Wielkiej Brytanii. Jako powód zmiany podawano Brexit, który znacznie skomplikował możliwość pracy na wyspach.
Najpopularniejsze kierunki zarobkowe w 2020 roku to Niemcy (52,65 proc.), Niderlandy (16,66 proc.), oraz Belgia (8,07 proc.).
Choć Polacy chętnie wyjeżdżali za granicę, to zwiększyła się także ilość ofert w ojczyźnie. Utrudnione nawiązywanie współpracy z zagranicznymi kontrahentami sprawiło, że ilość pracy, przede wszystkim w sektorze produkcyjnym, wzrosła dwukrotnie.