Mieszkańcy Islandii mogą czuć się bezpiecznie.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Global Peace Index opublikował coroczny raport z opisem stanu bezpieczeństwa w niemal wszystkich krajach na świecie. Eksperci sporządzili także ranking, który obrazuje, które kraje są pod tym względem najlepsze, a które najgorsze. Wyniki mogą być uznane za zaskakujące.
Najbezpieczniejsze kraje
Według najnowszego raportu GPI, który bierze pod uwagę dane zebrane w 2022 roku, najbezpieczniejszym krajem na świecie jest obecnie Islandia. Państwo zajęło pierwsze miejsce już drugi rok z rzędu, jednocześnie poprawiając swój ostatni wynik.
Islandia pozostaje najspokojniejszym krajem na świecie w GPI 2022, z poprawą wyniku o 3,4 procent. Poprawa nastąpiła zarówno w przypadku występowania brutalnych demonstracji, jak i we wskaźnikach przestępczości ~fragment raportu GPI.
Na drugim miejscu zestawienia uplasowała się Nowa Zelandia, dalej Irlandia, Dania oraz Austria. Eksperci tworzący ranking zwrócili uwagę na zależność, że cztery z pięciu najwyżej ocenionych krajów mieszczą się w konkretnej części globu. Wysoka ocena europejskich państw skutkuje tym, że jest to nadal najbezpieczniejszy kontynent na świecie.
1. Islandia
2. Nowa Zelandia
3. Irlandia
4. Dania
5. Austria
6. Portugalia
7. Słowenia
8. Czechy
9. Singapur
10. Japonia
Polska i Holandia
W zestawieniu uwzględniono większość krajów świata, a dokładnie 163 z 195 państw. Oceniono zatem także Holandię i Polskę, które, choć znajdują się w pierwszej części zestawienia, wypadają słabo na tle innych, europejskich państw.
W GPI 2022 Holandia znalazła się dopiero na 21. Jest to zaskakujący wynik, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w 2018 roku kraj tulipanów był uznawany za najbezpieczniejszy na świecie. Obecny wskaźnik przestępstw skutecznie uniemożliwia powrót na szczyt.
Polska uplasowała się na 25. miejscu. Eksperci zwrócili uwagę przede wszystkim na wysoki wskaźnik przemocy, a także na szerzący się eksport broni i niekorzystanie z Funduszy pokojowych ONZ. Przed krajem znalazła się nie tylko Holandia, ale także Belgia, Katar i Bułgaria.
Najniebezpieczniejsze kraje
Patrząc na ostatnią część zestawienia, można łatwo wywnioskować, które kraje są obecnie zupełnym przeciwieństwem bezpieczeństwa i do których nie zaleca się podróżować turystycznie. Na ostatnim miejscu rankingu znalazł się zatem Afganistan. Państwo zostało ocenione wyjątkowo źle w każdym możliwym kryterium. Największym problemem jest jednak stałe zaangażowanie zbrojne.
Kraje, które zostały uznane za równie niebezpieczne, co Afganistan to Jemen i Syria. Na dalszych pozycjach znalazła się Rosja i Sudan Południowy.