Król Willem-Alexander.
©RVD – Gemmy Woud-Binnendijk/koninklijkhuis.nl
Prinsjesdag to niezwykle ważny dzień w kalendarzu każdego Holendra. Istotnym punktem święta jest nie tylko ogłoszenie przyszłorocznego budżetu, ale także przemowa tronowa króla. W tym roku Willem-Alexander omówił problemy społeczne kraju i wypowiedział się na wiele tematów zajmujących obywateli.
Przemowa króla
19 września król Willem-Alexander wygłosił tradycyjną przemowę, skierowaną do obywateli. W swoim orędziu poruszył wiele kwestii m.in. wspomniał o problemach z jakimi zmagają się mieszkańcy kraju. Skrytykował problem przestępczości zorganizowanej, a także ogólnych nierówności. Zaznaczył, że nadal nie każde dziecko ma szansę na taki sam start w życiu.
Jestem głęboko przekonany, że tkanka społeczna naszego społeczeństwa zasługuje na ochronę. We wszystkim, co ludzie wspólnie osiągają w sprawach małych, codziennych i zwyczajnych, istnieje wielka siła jednocząca ~fragment przemówienia króla.
Ważną częścią przemówienia była chwila, kiedy Willem-Alexander mówił o kwestii zabezpieczenia społecznego. Król uznał, że należy działać w tym zakresie, aby każdy obywatel miał szansę na lepsze życie. Monarcha nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących tej kwestii.
Krytyka przemówienia
Przemówienie króla zostało bardzo szybko skomentowane przez obywateli kraju. W sprawie wypowiedzieli się m.in. eksperci polityczni, którzy uznali, że wypowiedzi króla były niezwykle zachowawcze. Mogą być interpretowane wielorako, w zależności od tego, która partia polityczna zwycięży w najbliższych wyborach.
To było powściągliwe przemówienie tronowe [...] Termin zabezpieczenia społecznego staje się obecnie pojęciem uniwersalnym, który każda partia polityczna interpretuje inaczej, korzystnie dla własnej grupy ~reporter polityczny Fons Lambie dla RTL Nieuws.
Na temat przemówienia króla wypowiedzieli się także przedstawiciele niderlandzkiej sceny politycznej. W wywiadzie dla portalu AD przedstawicielka partii BoerBurgerBeweging, czyli Caroline van Der Plas uznała, że wypowiedź Willema-Alexandra przypominała taką stworzoną przez ChatGPT.
Prinsjedag
Słowo prinsjesdag pochodzi z XVII i XVIII wieku i odnosi się do czasów, kiedy w Niderlandach świętowano urodziny książąt Oranje. Obecnie pod hasłem kryje się moment, kiedy po uroczystym przejeździe karetą ze swojego pałacu w Hadze do budynku parlamentu, Król ogłasza rozpoczęcie nowej sesji parlamentu. W mowie tronowej zawiera najważniejsze informacje dotyczące budżetu kraju na nadchodzący rok oraz jego kierunek polityczny.
Pierwszy Dzień Księcia w formie, którą obecnie znamy, zorganizowany został w Hadze 2 maja 1814 roku.
Dzień Księcia jest niezwykle uwielbiany przez obywateli Holandii. Wynika to z atrakcji, których można doświadczyć tylko w ten jeden dzień w roku. Mowa o licznych paradach festiwalach, ale przede wszystkim uroczystych obchodach w Hadze.