Mark Rutte, premier Niderlandów.
Innovation Convention 2014 - Presidential session state of the innovation union address - Mark RUTTE , Prime Minister of the Netherlands ©EC/CE
Atak zbrojny Rosji na Ukrainę zjednoczył kraje europejskie we wspólnym celu. Niemal wszystkie państwa kontynentu pomagają walczącym przeciwko Putinowi. Dotyczy to przede wszystkim Polski, ale wspierają także Niderlandy. Premier Rutte we wczorajszym wystąpieniu zapowiedział, jak będzie wyglądać dalsza polityka zagraniczna kraju tulipanów, i czy Ukraina może liczyć na dalszą współpracę z ich strony.
Wystąpienie premiera
W poniedziałek w niderlandzkim parlamencie Mark Rutte zaprezentował dalszy plan w sprawie pomocy Ukrainie. Premier zapowiedział, że państwo nie przestanie wspierać zaatakowanego przez Rosjan kraju. Wynika to z faktu, że bezpieczeństwo Ukrainy jest bezpośrednio powiązane z sytuacją w kraju tulipanów.
Jedna rzecz jest jasna. Nasze bezpieczeństwo jest naszą najcenniejszą własnością i podstawą naszego wolnego i demokratycznego społeczeństwa i musimy je chronić i bronić~ Mark Rutte w parlamencie.
Premier zapowiedział, że wojna na wschodzie odbije się także na niderlandzkiej gospodarce. Z pewnością wzrosną ceny energii, bo niderlandzkie firmy zerwały kontrakty z tymi rosyjskimi. Rutte uznał jednak, że ,,jeżeli jest to cena bezpieczeństwa, to trzeba będzie za nią zapłacić”.
28.02 niderlandzki koncern Shell ogłosił, że zakończył współpracę z Gazpromem. Zapowiedziano także sprzedaż udziałów firmy w budowie gazociągu Nord Stream 2.
Zjednoczona Europa
Na wystąpieniu premier kraju poruszył także kwestię zjednoczenia Europy. Rutte nie krył dumy z tego, że tyle krajów pomaga Ukrainie i że wspólnie połączył ich ten sam cel. Uznał, że to czas międzynarodowego sprzeciwu wobec agresji.
Putin zrobił wszystko, co mógł, aby zasiać niezgodę, ale osiągnął coś przeciwnego. Wszystkie demokratyczne kraje są zjednoczone w swojej reakcji~ Mark Rutte w parlamencie.
Zapowiedziano, że Niderlandy postarają się zapewnić miejsce każdemu uchodźcy, który będzie szukał schronienia przed wojną. Już teraz rozpocznie się przygotowanie do tego odpowiednich miejsc. W kwestiach pomocy militarnej do Ukrainy wysłano rakiety przeciwlotnicze, zapas broni i pocisków.
Atak na Ukrainę
Warto przypomnieć, że do otwartego ataku na Ukrainę przez Rosjan doszło w nocy z 23 na 24 lutego. Władimir Putin ogłosił wówczas, że działania rozpoczną się na terenie Donbasu. Dodał, że ci którzy będą próbowali mu przeszkodzić, spotkają się z konsekwencjami.
Podobne groźby ze strony Rosji zostały wypowiedziane także wczoraj (28.02). Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało bowiem że „ci, którzy dostarczają Ukrainie śmiercionośną broń, poniosą odpowiedzialność, jeśli zostanie ona użyta podczas rosyjskiej inwazji”.