Jaka czeka nas pogoda na Wielkanoc?
Adobe Stock/licencja podstawowa
Wielkanoc to okres, który w oczywisty sposób kojarzy się nam z wiosennym klimatem. Na myśl o tym święcie wyobrażamy sobie dużo słońca i zieleni, ale rzeczywistość może prezentować się różnie. Początkowa faza wiosny bywa bardzo niestabilna i nierzadko występują wtedy obfite deszcze, a nawet śnieg. Warto zatem dowiedzieć się, jakiej pogody możemy spodziewać się na tegoroczną Wielkanoc. Co czeka nas w Polsce, a co w Holandii?
Pogoda w Holandii
W tym roku Wielkanoc w kraju tulipanów będzie dość ciepła i wiosenna. Poprzedzi ją słoneczna i sucha sobota, a tego dnia temperatura w całym kraju będzie wahać się od 12 do 14 stopni.
W niedzielę wystąpienie opadów jest możliwe, jednak będzie to tylko przelotna mżawka. Osoby, które planują spędzić ten czas na świeżym powietrzu, nie powinny zmieniać swoich planów. Warto jednak na wszelki wypadek zabrać ze sobą parasol.
Temperatura zarówno w niedzielę, jak i poniedziałek będzie wahać się od 12 stopni na północy do 15 stopni na południu. Wiosenny klimat zapewni delikatny wiatr oraz słońce
~prognoza według portalu Weeronline.
Poniedziałkowa pogoda w Holandii będzie podobna do tej niedzielnej. Tym razem szansa na wystąpienie opadów będzie jeszcze mniejsza. ,,To świetne warunki do jazdy na rowerze, spacerów, czy pracy w ogrodzie” – piszą meteorolodzy Weeronline.
Pogoda w Polsce
Sytuacja meteorologiczna w Polsce będzie nieco inna od tej występującej w Niderlandach. Wielkanoc będzie raczej pochmurna, chłodna, a słońce wystąpi jedynie u mieszkańców centralnej części kraju. Najzimniej będzie na północy i południu kraju, bo zarówno w niedzielę, jak i poniedziałek termometry pokażą tam od 6 do 8 stopni.
Niestety, o bardzo ciepłej i słonecznej wiośnie w święta możemy zapomnieć. Spadnie deszcz, a temperatura nie będzie należeć do najwyższych ~komentarz meteorologów z portalu twojapogoda.pl
Poniedziałek Wielkanocny w Polsce będzie niezwykle deszczowy. Najsilniejsze deszcze wystąpią na południu i południowym wschodzie. Każdy, kto wyjdzie na dwór, doświadczy przymusowego śmigus-dyngus. Opady mogą ominąć jedynie województwo mazowieckie.
Obchody Wielkanocy
Zmartwychwstanie Pańskie to najważniejsze święto obchodzone w chrześcijaństwie. Należy do grupy świąt ruchomych, co oznacza, że odbywa się zawsze w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Nie ma ścisłej, określonej daty, ale najczęściej przypada na koniec marca lub kwiecień.
O ile Wielkanoc, która odbywa się pod koniec kwietnia, jest już najczęściej ciepła i słoneczna, o tyle tej pod koniec marca może nawet towarzyszyć śnieg. Bez względu na pogodę Wielkanoc kojarzy się jednak z wiosną. Wynika to przede wszystkim z roślinnych akcentów, które pojawiają się w domach osób świętujących (rzeżucha, bazie, bukszpan).
W ateistycznych Niderlandach Wielkanoc nie jest świętem obchodzonym ze względu na wiarę, ale mieszkańcy lubią klimat tych dni i związane z nim obrządki. W tym czasie bardzo często dekorują swoje domy charakterystycznymi wielkanocnymi ozdobami, a na ich stole obowiązkowo musi pojawić się bukiet świeżych tulipanów.