Niderlandy zimą prezentują się naprawdę pięknie!
Adobe Stock/licencja podstawowa
Grudzień to miesiąc, który może zaskoczyć mieszkańców Holandii. Bywa, że śnieg pada jeszcze przed rozpoczęciem kalendarzowej zimy, ale czasem aż do Sylwestra termometry mogą pokazywać liczby na plusie. W tym roku meteorolodzy przedstawili swoje przewidywania stosunkowo szybko i dzięki temu wiadomo, jak będzie wyglądać pogoda na tegoroczne święta.
Grudniowa pogoda
Według prognozy meteorologów z portalu Weer1 temperatura w grudniu będzie bardziej jesienna niż zimowa. Termometry będą pokazywać około 5-7 stopni, jednak odczuwalnie będzie znacznie zimniej. Warto zatem zaopatrzyć się w ciepły płaszcz.
Eksperci wskazują, że grudzień będzie także obfitował w deszcze. Drobny śnieg (podobny do tego, który wystąpił w Holandii 18 listopada) wystąpi tylko przez kilka dni i tylko w niektórych regionach kraju. Można spodziewać się go bardziej w północnej części kraju niż w centralnej i południowej.
W tym miesiącu spodziewamy się około 8 do 15 dni deszczu. Więc twoje buty i parasol będą często używane w tym miesiącu, jeśli nie chcesz się zamoczyć
~przewidywania Weer1.
Święta w Holandii
Prognozy wskazujące na deszcze i temperaturę na plusie sugerują, że tegoroczne święta w Niderlandach nie będą białe. Pogoda wielokrotnie pokazywała, że może zaskoczyć, jednak eksperci są zgodni, że szansa na śnieg pojawi się dopiero w styczniu i w lutym. To właśnie przed mrozem w tych miesiącach ostrzegały niderlandzkie media w kontekście wzrastających cen ogrzewania.
Wszystko wskazuje zatem na to, że mieszkańcy Holandii, którzy uwielbiają spędzać święta w zimowym klimacie, rozczarują się już drugi sezon z rzędu. Także w grudniu 2021 roku temperatury były stosunkowo wysokie i w konsekwencji nie występował mróz ani śnieg.
Zmiany zimy
Dane statystyczne pokazują, że liczba dni ze śniegiem w Holandii spadła o prawie połowę w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Od 1961 do 1990 biały puch można było oglądać średnio 33 dni. W latach 1991-2020 liczba ta spadła do 20.
Rekord w objętości śniegu w Holandii odnotowano w 1987 roku na wyspie Terschelling (Fryzja). Znaleziono tam pokrywę śnieżną o wysokości 80 centymetrów.
Coraz mniej mroźne zimy i brak występowania opadów śniegu jest spowodowany globalnym ociepleniem. Efekty negatywnego zjawiska widać przede wszystkim w miejscach, w których ziąb występuje przez cały rok. Topnienie lodowców znajdujących się w Arktyce, na Grenlandii i Antarktydzie to fakt obserwowany od kilku lat. Powoduje to wzrost poziomu wód i oceanów, co w konsekwencji prowadzi do jeszcze szybszego ocieplania się klimatu. Ryzyko wiąże się także ze zwiększonym zalewaniem nisko położonych terytoriów, co stwarza poważne niebezpieczeństwo np. dla mieszkańców Holandii.