Szczepionka z J&J została pozytywnie oceniona przez WHO.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Szczepionka produkowana przez firmę Johnson & Johnson została pozytywnie oceniona przez najważniejsze światowe organy zdrowia. Niderlandy już zapowiedziały, że wkrótce pojawi się ona także na ich rynku i obywatele będą mogli się nią zaszczepić w ramach ogólnokrajowego programu walki z COVID-19. Władze podkreśliły, kto otrzyma nową wakcynę jako pierwszy, a decyzja ta została podjęta ze szczególnych powodów.
Szczepionka w Niderlandach
Rada Zdrowia, reprezentując Ministerstwo Zdrowia, wydała oświadczenie, w którym poinformowała o tym, kto jako pierwszy będzie mógł zaszczepić się nową szczepionką. Decyzja została opublikowana 18 marca i jest związana z faktem, że Niderlandy złożyły już zamówienie na 11,3 mln dawek wakcyny.
Według instytucji szczepionka musi od razu trafić do osób znajdujących się w grupie najwyższego ryzyka. Nie należy tutaj kierować się poprzednio stosowaną kolejnością, czyli pierwszeństwem m.in. medyków. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wakcyna nie jest wyjątkowo skuteczna w uchronieniu przed chorobą, ale doskonale radzi sobie z łagodzeniem objawów do minimum.
Szczepionka w 66 proc. chroni przed zachorowaniem, a w 85 proc. - przed ciężką postacią choroby. Jest również wystarczająco bezpieczna: wszystkie skutki uboczne znikały w ciągu 2 dni od chwili podania preparatu ~Rada Zdrowia w Niderlandach
Na najszybsze zaszczepienie mogą liczyć zatem osoby, które ukończyły 60 lat i posiadają choroby współistniejące. Do takich przypadłości zalicza się więc problemy z oddychaniem, krążeniem, zmiany neurologiczne lub otyłość.
Ocena WHO
Szczepionka Johnson & Johnson została pozytywnie oceniona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która uznała, że wakcyna nadaje się do szerokiej dystrybucji. W oficjalnym oświadczeniu uznano, że WHO ,,wspiera konkluzję, że znane i potencjalne zalety Ad26.COV2.S [oficjalna nazwa szczepionki - przyp. red.] przeważają nad znanymi i potencjalnymi ryzykami”.
W ramach COVAX (sojuszu stworzonego przez WHO) do 2022 roku do użytku ma trafić 500 mln dawek nowej wakcyny.
Preparat podobnie jak każda substancja posiada także określone przeciwwskazania do jej stosowania. W tym przypadku należy uważać na alergików, którzy mogą być uczuleni na jeden ze składników. Przed szczepieniem należy zbadać, czy alergia nie występuje, bo w przeciwnym razie może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Specjaliści podkreślają również, że wakcyna nie powinna być podawana kobietom w ciąży, ponieważ preparat nie został odpowiednio przebadany na tej grupie.
Wakcynacja przeciw COVID-19
Aktualnie w Europie do ogólnego stosowania dopuszczono 4 rodzaje szczepionek przeciwko COVID-19. Są to Pfizer, AstraZeneca, Moderna oraz najnowszy: J&J. Największe kontrowersje wzbudziła ta druga, która od początku była skierowana tylko do osób poniżej 65 roku życia.
Na początku marca zaczęły pojawiać się informacje, że preparat AstraZeneca powoduje niebezpieczne zakrzepy krwi. Kilka krajów Europy wstrzymało współpracę z producentem, w tym m.in. Niderlandy.
Po oświadczeniu wydanym przez Europejską Agencję Leków (EMA) zdecydowano o powrocie do szczepień preparatem AstraZeneca w kraju tulipanów. EMA uznała, że szczepionka jest bezpieczna, a sporadycznie występujące zakrzepy są spowodowane innymi czynnikami.