Kampus uniwersytetu w Utrechcie.
Flickr.com/Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)/lawrence_baulch
Tegoroczne rekrutacje na studia okazały się inne niż dotychczas. Według najnowszych danych większość uniwersytetów przestała aktywnie promować się jako miejsce edukacji dla obcokrajowców. Raport pokazuje jasno, że wszelkie dotychczasowe akcje reklamowe zostały wstrzymane.
Ograniczenie obcokrajowców
Według danych zebranych przez Financieele Dagblad w sierpniu tegoroczne rekrutacje w większości niderlandzkich szkół wyższych zmieniły swoją formułę. Uniwersytety przestały już zabiegać o studentów z zagranicy, ale jednocześnie zapewniają, że gdy ci zwracają się do nich, to chętnie udzielają im wskazówek, jak aplikować na ich uczelnię. Wymagają, by to uczeń wyszedł z inicjatywą i zadeklarował chęć nauki za granicą, a nie tak, jak to odbywało się dotychczas: czekał, aż otrzyma korzystne oferty.
Dotychczas uniwersytety z całego kraju prowadziły specjalne akcje promujące, skierowane do młodych z innych państw. Nakłaniały, by ci podjęli naukę na najlepszych uniwersytetach w Niderlandach, a prawie każda szkoła posiadała ściśle określoną liczbę miejsc przeznaczoną tylko dla obcokrajowców.
Wyjątkiem w tegorocznym zjawisku, czyli uczelnią, która nadal zabiega o względy studentów spoza kraju, jest Politechnika w Eindhoven. Tam nadal na każdy kierunek przeznaczono 25 proc. miejsc dla osób innego pochodzenia.
Nie osiągamy tego odsetka na większości kursów, więc wciąż jest miejsce dla studentów zagranicznych
~pracownik rekrutujący z ramienia Politechniki w Eindhoven dla FD.
Miejsce dla studentów
Tegoroczna zmiana nastawienia do potencjalnych uczniów wynika przede wszystkim z przeludnienia placówek edukacyjnych. Niderlandzkie Stowarzyszenie Uniwersytetów VSNU uważa, że szkoły wyższe stoją przed trudnym wyborem. Chcą jednocześnie zachować jakość edukacji, ale też nie przeciążać zatrudnionych pracowników. Wszystko wskazuje na to, że rozwiązaniem tej sytuacji jest ograniczanie liczby studentów.
Wzrost liczby studentów wywiera presję na system edukacji […] Uczelnie chcą utrzymać jakość i zmniejszyć presję na pracowników ~przedstawiciele VSNU dla FD.
Według danych opublikowanych przez FD wynika także, że zmniejszenie zainteresowania ze strony uniwersytetów nie wpłynęło na zmniejszone zainteresowanie ze strony potencjalnych studentów. Mimo ograniczenia akcji promocyjnych w tym roku wiele osób postanowiło aplikować do najlepszych uczelni w kraju tulipanów m.in. do Amsterdamu, Utrechtu czy Groningen i Lejdy.
Tegoroczny odsetek studentów zagranicznych w Niderlandach wynosi 13 procent.
Uniwersytety w NL
Uczelnie wyższe w kraju tulipanów są od wielu lat celem uczniów z całego świata. Są także doceniane w międzynarodowych rankingach: 5 z nich znajduje się w top 100 najlepszych uczelni. Dla porównania polskie szkoły wyższe plasują się dopiero od 550. miejsca (Uniwersytet Jagielloński).