Mark Rutte, premier Niderlandów.
Innovation Convention 2014 - Presidential session state of the innovation union address - Mark RUTTE , Prime Minister of the Netherlands ©EC/CE
Pod koniec lutego przedstawicielom Ukrainy udało się złożyć wniosek o członkostwo państwa w UE. Możliwość ta była niezwykle ważna dla prezydenta kraju, czyli Wołodymyra Zełenskiego, który w samej aplikacji doszukiwał się szansy na ogromną zmianę dla jego społeczeństwa. W wypowiedziach był pełen optymizmu: mówił, że przyjęcie Ukrainy popiera m.in. Polska, Czechy, Estonia i Niderlandy. Teraz premier tego ostatniego kraju sprostował słowa Zełenskiego i uznał, że nigdy nie wyraził aprobaty w tej sprawie.
Wsparcie z NL
We wtorek (8.03) prezydent Ukrainy opublikował wpis na Twitterze, który wywołał prawdziwą burzę. Podziękował w nim za wsparcie ze strony władz kraju tulipanów. Uznał, że Niderlandy nie tylko są za tym, by nakładać surowe sankcje na Rosję, ale także wspierają wejście wschodniego państwa do Unii Europejskiej.
Rozmawiałem z premierem Niderlandów […] podziękowałem za bezkompromisowe stanowisko w sprawie sankcji na Rosję i poparcie dla przystąpienia Ukrainy do UE
~ wpis Zełenskiego na twitterze.
Niderlandzki rząd przekazał zaatakowanej armii 200 rakiet przeciwlotniczych Stinger, radary, broń, a także hełmy i amunicję. Wpis Zełenskiego miał wyrazić wdzięczność za całą tę pomoc.
Odpowiedź premiera Rutte
W środę (9.03) do wpisu prezydenta odniósł się premier Niderlandów. Uznał, że w swoim oświadczeniu Zełenski popełnił błąd, bo kraj tulipanów nie popiera członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Nigdy przedstawiciele władz nie wyrazili takiego stanowiska w sprawie.
Rozumiem, że Ukraina ma takie życzenie, ale to długofalowy proces, który może nawet potrwać dziesięciolecia ~Mark Rutte na konferencji prasowej.
Dla porównania: wejście Ukrainy do UE w oficjalny sposób popierają Czechy, Bułgaria, Estonia, Słowacja i Polska. W kraju biało-czerwonych na ten temat wypowiedział się prezydent RP Andrzej Duda, który stwierdził, że ,,My Ukrainę na drodze do Unii zdecydowanie wspieramy”.
Wsparcie Niderlandów
Reakcja ze strony premiera spotkała się z dużym zaskoczeniem ze strony opinii publicznej. Od czasu rozpoczęcia inwazji rosyjskiej niderlandzka władza bardzo mocno wspierała Ukrainę w jej decyzjach. Co więcej, Mark Rutte wystosował specjalne wideo skierowane do mieszkańców zaatakowanego, wschodniego kraju, w którym mówi, że Niderlandy i Ukraina ,,są rodziną”.
Teraz eksperci przewidują, że relacja niderlandzko-ukraińska może się oziębić. Szczególnie, że w innej wypowiedzi Rutte nalegał, by UE nie odcinała się na razie od gazu z Rosji. Apelował, by nie nadwyrężać firm, tj. niderlandzki Shell, które na takich zmianach stracą bardzo wiele.