Wszelkie działania inscenizacyjne stworzone przez niezarejestrowane jednostki są nielegalne.
Adobe Stock/licencja podstawowa
W miejscowości Urk położonej w środkowej części kraju doszło do skandalicznego wydarzenia. Grupa mężczyzn przebrana w nazistowskie mundury wyszła na ulicę i odegrała scenę likwidacji więźnia pochodzenia żydowskiego. Całe zdarzenie miało być wyrazem protestu wobec koronawirusowych obostrzeń.
Nazistowska scena
Wydarzenie miało miejsce w ubiegłą sobotę po południu w Urk (Flevoland). Grupa ubrana w stroje żołnierzy III Rzeszy wyszła na ulicę i przemaszerowała z bronią w ręku. Po chwili na miejscu pojawił się kolejny „aktor”: ubrany w strój więźnia i z opaską przedstawiającą Gwiazdę Dawida na ramieniu. Osoby przebrane za nazistów wycelowały w odgrywanego Żyda i dokonały jego egzekucji.
To zachowanie jest nie tylko wysoce naganne i skrajnie nieodpowiednie, ale również obraźliwe dla dużych grup ludności ~oświadczenie gminy Urk.
Sprzeciw do tego typu inscenizacji wyrazili także mieszkańcy miasta. Ich zdaniem całe wydarzenie było całkowicie odarte z szacunku do mniejszości religijnej. Zarzucano im antysemityzm i szerzenie nienawiści.
„Zwykła” prowokacja
Zdaniem wielu wydarzenie, które miało miejsce w Urk było swoistym wyrazem protestu przeciwko obostrzeniom związanym z pandemią COVID-19. W internecie pojawiają się bowiem kontrowersyjne porównania ludzi posiadających świadectwo szczepienia do tych, którzy w czasie bowiem II wojny światowej musieli nosić Gwiazdę Dawida na ramieniu. Memy o tej tematyce zyskują popularność szczególnie wśród antyszczepionkowców i osób, które chcą, by niderlandzki rząd zaprzestał narzucać obywatelom kolejne restrykcje.
Nie tylko gmina Urk, ale cała społeczność całkowicie potępia tę metodę protestu ~ oświadczenie burmistrza Urk Cees van den Bos.
Bez względu na przesłanki mężczyzn przebranych za nazistów ich sprawa trafiła na policję. Nagrania z monitoringu umożliwiły szybkie znalezienie „aktorów”, a już we wtorek (14.09) mężczyźni wystosowali oficjalne przeprosiny, skierowane do wszystkich osób, których uczucia zostały urażone.
Chcemy podkreślić, że absolutnie nie jesteśmy antysemitami, ani nie popieramy niemieckiego reżimu. Szczerze przepraszamy
~stanowisko zatrzymanych.
Naziści w XXI wieku
Po okresie II. wojny światowej promowanie nazizmu jako ideologii jest absolutnie zabronione. Dotyczy to wszelkich partii faszystowskich i takich, które dążą do ustroju totalitarnego. Istnieją jednak grupy rekonstrukcyjne, które zajmują się odkrywaniem historii żołnierzy III Rzeszy. Są to zarejestrowane organizacje, które w żaden sposób nie kultywują i nie chwalą działań Adolfa Hitlera.
Grupy rekonstrukcyjne np. Wehrmachtu starają się odtwarzać zachowanie, wygląd żołnierzy oraz posiadać jak najszerszą wiedzę okresu II WŚ.
Wszelkie działania inscenizacyjne stworzone przez niezarejestrowane jednostki są nielegalne. Mogą one obrażać uczucia osób dotkniętych wojną, a także tych, którzy w tamtym okresie byliby szczególnie prześladowani (Żydzi, Polacy, Romowie, a także niepełnosprawni Niemcy).