Aktualnosci
Największe podwyżki zarobków w Holandii od 40 lat. Niderlandy znalazły sposób na walkę z inflacją?
Zarobki w Holandii wzrosły najszybciej od 40 lat. fotolia.com/ fot. Joose/ royalty free
Inflacja wywołana pandemią koronawirusa i inwazją rosyjskich wojsk w Ukrainie dotknęła także bogate kraje europejskie m.in. Holandię. Władze Niderlandów nieprzerwanie starają się rekompensować mieszkańcom trudną sytuację finansową i okazuje się, że obecne zarobki w państwie są rekordowo duże. Odnotowano najwyższe podwyżki od blisko 40 lat.
Wzrost zarobków
Na początku kwietnia Niderlandzki Urząd Statystyczny (CBS) poinformował, że w pierwszym kwartale 2023 roku odnotowano dużą zmianę płac w układzie zbiorowym. Średnie zarobki Holendrów wzrosły o 5 proc., a w ubiegłym roku podwyżka ta wyniosła zaledwie 2,7 proc. Jest to najwyższy i najszybszy wzrost od około 40 lat.
Układ zbiorowy, czyli CAO, obejmuje blisko 80 proc. zatrudnionych osób w Holandii.
Największe podwyżki w zarobkach można zaobserwować w branży hotelarsko-gastronomicznej. Przedstawiciele tego sektora zarabiają obecnie około 8 proc. więcej niż poprzednio. W ubiegłym roku te same osoby otrzymały jedne z najniższych podwyżek – wyniosły one 0,3 proc.
Walka z inflacją
Podwyższenie płac dla obywateli jest rozwiązaniem niderlandzkich władz, by mieszkańcy nie odczuwali skutków rekordowej inflacji. Mimo to okazuje się, że nie jest to sposób na całkowite dogonienie wzrostu cen w gospodarce. W tym aspekcie Holandia nadal pozostaje w tyle z wynikiem około 1,5 proc.
Płace depczą cenom po piętach, ale to wciąż nie rekompensuje inflacji
Choć ceny podstawowych produktów nie wydają się już tak zatrważająco wysokie, jak kilka miesięcy temu, to nadal można określić je mianem ,,drogich”. Większość mieszkańców nadal dokonuje tylko przemyślane zakupy. Nie ma mowy o regularnym wydawaniu pieniędzy na przyjemności czy rozrywki.
Inflacja w Holandii
Najwyższą inflację w Niderlandach od czasów II wojny światowej odnotowano w październiku 2022 roku. Przekroczyła wtedy 17,1 proc., a wyższe wyniki odnotowano jedynie między 1939 a 1945 rokiem. Kryzys dotknął głównie sektor energetyczny, bo ceny paliw wzrosły o około 114 proc.
Od tego czasu władze podejmowały kroki, by wspomóc finansowo najbiedniejszych mieszkańców. Początkowo oferowano dodatkowe pieniądze, a później wprowadzono limity opłat za energię. Kolejnym krokiem było podwyższenie płac, jednak nadal nie jest to sposób, by w pełni ustabilizować kryzys inflacyjny.
To może Cię zainteresować