Mężczyzna korzystał z usług prostytutek w czasie pracy.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Sąd w Arnhem (Geldria) wydał wyrok w sprawie mężczyzny, który miał zostać niesprawiedliwie zwolniony z firmy. Wnioskodawca został przyłapany na dopuszczaniu się nieobyczajnych zachowań w pracy, i właśnie to było powodem jego odprawy. Uznał jednak, że powodem jego działań była choroba i sąd przychylił się do tej opinii. Teraz pracodawca musi wypłacić zwolnionemu spore odszkodowanie.
Wyrok w sprawie
Decyzja dotycząca zwolnionego została podjęta w środę 22 lutego. Sąd w Arnhem uznał, że choć mężczyzna nie zachowywał się w pracy tak, jak należy, to nie powinien zostać odprawiony. Jego nieobyczajne działania były spowodowane wieloletnią chorobą, jaką jest uzależnienie od narkotyków.
Mężczyzna został zwolniony za korzystanie z usług prostytutek, dzwonienie na seks-linie oraz korzystanie ze służbowego samochodu i telefonu. Miał także kupować i zażywać twarde narkotyki, a wszystko to miało miejsce w czasie jego pracy.
Odszkodowanie dla zwolnionego
Sąd ogłosił, że pracodawca musi wypłacić zwolnionemu 13 tys. euro odszkodowania. Jednocześnie odrzucono propozycje wnioskodawcy, który za utratę swojego stanowiska zażądał 48 tys. euro.
Wyrok sądu w Arnhem ostatecznie zamyka sprawę, która toczy się od ponad 2 lat. Wniosek o przyznanie odszkodowania został złożony w 2021 roku, jednak sąd pierwszej instancji nie przychylił się do żądań zwolnionego. Łaskawszy okazał się dopiero sąd apelacyjny.
Uzależnienie to choroba
Zarówno narkomania, jak i alkoholizm są od wielu lat uznawane za choroby, a ich leczenie trwa tak naprawdę całe życie. Efekty terapii zależą przede wszystkim od zaangażowania chorego, ale także od wsparcia z zewnątrz.
Uzależnienie od narkotyków jest chorobą nieuleczalną, w tym sensie, że uzależnionym pozostaje się do końca życia. Profesjonalne leczenie narkomanów pozwala im jednak nauczyć się lepszego panowania nad swoimi emocjami i odruchem sięgnięcia po używki
~Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Tratwa na oficjalnej stronie.
Kiedy uzależnienie pogłębia się, dotknięci chorobą najczęściej tracą stabilizację w swoim życiu. Zrywają kontakty z najbliższymi, zaniedbują swoje zdrowie, a także bardzo często tracą pracę. Niderlandzki sąd postanowił wyjść naprzeciw takim osobom swoim wyrokiem: pokazał pracodawcom, że narkomani powinni otrzymać od nich wsparcie. Wyrok został uznany za pewnego rodzaju przełom w podejściu do uzależnionych pracowników.