Obowiązkowa kwarantanna jest skracana na zachodzie Europy.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Od stycznia w kilku krajach zachodniej części kontynentu poluzowano obostrzenia związane z kwarantanną. Obywatele mogą przebywać na niej krócej, a nawet całkowicie z niej zrezygnować, jeśli tylko spełnią odpowiednie warunki. Niderlandy i Polska nie ogłosiły jeszcze wprowadzenia takich zmian, jednak wiadomo, czy istnieje w ogóle szansa na pójście w ślad za innymi państwami.
Zmiany u sąsiadów
Od 10 stycznia mieszkańcy Belgii nie muszą izolować się po kontakcie z zakażonym ani nawet wykonywać testów potwierdzających brak wirusa. Warunkiem jest to, że osoba spotykająca się z chorym zaszczepiła się przeciwko SARS-CoV-2 nie dawniej niż pięć miesięcy temu. Ponadto ci, którzy chorują na koronawirusa, nie muszą już przebywać w izolacji aż dziesięć dni. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia rządu federalnego siedem dni w zupełności wystarczy.
Podobne zmiany w kontekście kwarantanny wprowadziła Francja. Od 3 stycznia osoby, które uzyskały wynik pozytywny, nie muszą już pozostawać w domu przez dziesięć dni, tylko siedem. Okres ten może zostać skrócony nawet do pięciu dni, jeśli w trakcie trwania kwarantanny zakażona osoba otrzyma negatywny wynik testu na obecność wirusa. Wszystkie te zmiany dotyczą jednak tylko osób zaszczepionych.
Niemcy także uchwaliły zmiany dot. kwarantanny. Jej długość zmniejszono z dziesięciu do siedmiu dni. Podobnie jak w Niderlandach: osoby zaszczepione nie dawniej niż pięć miesięcy temu mogą całkowicie zrezygnować z izolacji w przypadku kontaktu z zakażonym. Nie jest jasne, kiedy nowe zasady będą obowiązywać, gdyż jest to zależne od przedstawicieli landów.
Skrócenie okresu kwarantanny ma na celu zapewnienie ludziom nieco większej swobody poruszania się. Ponadto wskaźniki zgonów w Niemczech również pozostają stosunkowo niskie w stosunku do gwałtownie rosnących wskaźników infekcji ~korespondent Jeroen Akkermans dla RTLNieuws.
Kwarantanna w Niderlandach
Zasady dotyczące postępowania w przypadku kontaktu z koronawirusem zostały zaostrzone w kraju tulipanów pod koniec grudnia. Wiązało się to z wysokim wskaźnikiem zakażeń i tym, że władze obawiały się doprowadzenia do niewydolności służby zdrowia.
Obecnie w kraju tulipanów osoby, które miały kontakt z chorym, powinny izolować się przez dziesięć dni. W piątym dniu kwarantanny zaleca się przeprowadzenie testu PCR i jeśli wynik jest negatywny, to można wrócić do swobodnego życia.
RIVM nie przewiduje na razie tego, by zmienić restrykcje i dostosować je do takich, które proponują sąsiednie kraje Europy. Liczba zachorowań w Niderlandach jest nadal wysoka, a zatem skrócenie kwarantanny z pewnością nie nastąpi w najbliższym czasie.
Kwarantanna w Polsce
Restrykcje dotyczące izolacji w kraju biało-czerwonych są nadal bardzo surowe. Kwarantannie podlega każdy, kto miał kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie. Dotyczy to także osób posiadających objawy zakażenia COVID-19 i tych, którzy mieszkają z chorą osobą. W takich wypadkach obowiązek przebywania w odosobnieniu trwa 10 dni, a skrócenie tego czasu (nawet po otrzymaniu negatywnego wyniku testu) jest działaniem ,,nadzwyczajnym”.
Skrócenie kwarantanny jest działaniem nadzwyczajnym, przede wszystkim w przypadku konieczności powrotu do pracy przez personel medyczny. Wniosek o skrócenie kwarantanny należy wysłać do właściwej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
~komunikat GOV.
Na razie rząd nie planuje wprowadzić zmian w tej kwestii. Wydaje się jednak jasne, że jeśli podjęte zostaną jakieś decyzję to mieszkańcy Polski mogą bardziej spodziewać się krótszej kwarantanny niż możliwości jej zniesienia po kontakcie z zakażonym.